در این مقاله می‌خواهیم به اقامت ایتالیا و راههای دریافت آن بپردازیم. همانگونه که می‌دانید امروزه بسیاری از افراد برای پیدا کردن شرایطی بهتر متناسب با خواسته‌های خود تصمیم به مهاجرت به شهر یا کشور دیگری می‌شوند.امروزه بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به سایر کشورها را دارند،معمولا” مقصدشان یکی از کشورهای همسایه مثل ترکیه، امارات، گرجستان و … می‌باشد.که معمولا این کشورها با هدف جذب سرمایه از سایر کشورها شرایطی را برای این افراد مهیا می‌سازند. ولی آنچه جالب توجه است این افراد علاقه فراوانی به مهاجرت به کشورهای اروپایی دارند ولی به ناچار با توجه به مشکلات موجود جهت مهاجرت به اروپا از جمله مشکل دریافت ویزا، عدم دسترسی به وکیل مناسب ، مشکلات بانکی به ناچار به کشورهای نامبرده مهاجرت می کنند.لذا با توجه به علاقمندی بسیاری از دوستان و مشتریان خود در زمینه مهاجرت به اروپا و از جمله کشور ایتالیا، ما را برآن داشت تا با مشورت با یک وکیل ایتالیایی راههای مهاجرت و دریافت اقامت در کشور ایتالیا را بررسی کنیم .

 

اقامت ایتالیا

شاید بتوان گفت یکی از مطمئن‌ترین راه‌ها دریافت اقامت ایتالیا اقامت RESIDENZA ELETTIVA (اقامت انتخابی) است. در این نوع اقامت فرد درخواست کننده می‌تواند با خرید یک ملک در ایتالیا و به شرط داشتن تمکن مالی بدون نیاز به کارکردن در کشور ایتالیا،اقامت کشور ایتالیا را دریافت کند.

اقامت RESIDENZA ELETTIVA چیست؟

طبق قانون کشور ایتالیا تصویب‌شده در 11 می 2011، افراد خارجی با داشتن شرایط خاص می‌توانند کشور ایتالیا را به‌عنوان محل اقامت خود انتخاب کنند که اصطلاحاًبه آن اقامت خودانتخابی یا همان RESIDENZA ELETTIVA گویند.

 

اقامت در ایتالیا

شرایط درخواست ویزای خود اقامتی:

1-خرید یک خانه در ایتالیا

2-داشتن منابع درآمدی مستقل و پایدار و منظم که در آینده هم وجود داشته باشد و فرد درخواست‌کننده با کمک این منابع مالی در کشور خود می‌تواند بدون فعالیت اقتصادی در ایتالیا بتواند زندگی کند این منابع می‌تواند شامل:

1-2- درامد حاصل از اجاره املاک و مستغلات.

2-2-درآمد حاصل از فعالیت‌های اقتصادی و تجاری پایدار مثل سهام شرکت، اوراق قرضه و اوراق بهادار.

3-2-سپرده‌های بانکی.

4-2-درامد حاصل از اجاره ماشین آلات.

پس درواقع RESIDENZA ELETTIVA دریافت شهروندی و اقامت ایتالیا است از طریق خرید ملک با داشتن تمکن مالی در کشور درخواست‌کننده.          

نحوه دریافت اقامت ایتالیا از طریق خرید ملک و تمکن مالی:

مطابق قانون، ارزیابی کفایت تمکن مالی فرد خارجی درخواست‌کننده ویزای اقامت ایتالیا بر عهده کنسولگری کشور ایتالیا در هر کشور است. که مبلغ تمکن مالی فرد درخواست‌کننده برای درخواست این اقامت، باید برابر 31000 یورو در آمدسالانه باشد به‌استثناء درامد حاصل از منابع درآمدی.

درصورتی‌که درخواست‌کننده بخواهد برای همسر خود درخواست ویزای اقامت بکند به مبلغ فوق 20% اضافه می‌شود و برای هر یک از فرزندان تحت تکفل حداقل 5% اضافه می‌گردد.

مراحل درخواست دریافت اقامت ایتالیا از طریق خرید آپارتمان و تمکن مالی:

1- تهیه مدارک مورد نیاز و ترجمه آنها به زبان ایتالیایی.

2- بررسی مدارک توسط وکیل ایتالیایی.

3- درصورت تایید مدارک توسط وکیل ایتالیایی، عقد قرارداد با وکیل ایتالیایی.

4- دادن وکالت کاری به وکیل ایتالیایی.

5-پیش خرید ملک توسط فرد متقاضی در ایتالیا.

 

 

اقامت در ایتالیا

 

6- تنظیم مدارک و دریافت مدارک از کنسولگری سفارت ایتالیا برای درخواست ویزای ملی

7-پس از دریافت ویزا، می‌توانید به ایتالیا سفر کنید و خرید آپارتمان  خود را قطعی نمایید.

از زمان ورود به ایتالیا 8 روز فرصت دارید تا با مراجعه به اداره پست شهر خود نسبت به تکمیل و ارسال فرم کارت اقامت (Permesso disogiono) اقدام نمایید. سپس در تاریخ مشخص‌شده به پلیس مهاجرت جهت تحویل مدارک و انگشت‌نگاری برای صدور کارت اقامت خود مراجعه می‌کنید.

لازم به توضیح است این کارت برای بار اول با یک سال اعتبار صادر می‌گردد و برای سال‌های بعد مجدد باید درخواست بدهید تا بعد از 5 سال که شما موفق به دریافت اقدام نامحدود ایتالیا می‌گردید و به‌راحتی می‌توانید به سایر کشورهای حوزه شینگن هم‌سفر نمایید.