امروزه بسیاری از افراد برای پیدا کردن شرایطی بهتر متناسب با خواسته‌های خود تصمیم به مهاجرت به شهر یا کشور دیگری می‌شوند.امروزه بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به سایر کشورها را دارند،معمولا” مقصدشان یکی از کشورهای همسایه مثل ترکیه، امارات، گرجستان و … می‌باشد.که معمولا این کشورها با هدف جذب سرمایه از سایر کشورها شرایطی را برای این افراد مهیا می‌سازند. 

ولی آنچه جالب توجه است این افراد علاقه فراوانی به مهاجرت به کشورهای اروپایی دارند ولی به ناچار با توجه به مشکلات موجود جهت مهاجرت به اروپا از جمله مشکل دریافت ویزا، عدم دسترسی به وکیل مناسب ، مشکلات بانکی به ناچار به کشورهای نامبرده مهاجرت می کنند.

 

اقامت ایتالیا

لذا با توجه به علاقمندی بسیاری از دوستان و مشتریان خود در زمینه مهاجرت به اروپا و از جمله کشور ایتالیا، ما را برآن داشت تا با مشورت با یک وکیل ایتالیایی راههای مهاجرت و دریافت اقامت در کشور ایتالیا را بررسی کنیم .

بهترین راه و ارزانترین روش برای مهاجرت دریافت پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاههای ایتالیا می باشد، که معمولا” این پذیرش با بورس تحصیلی می باشد.

اما برای دریافت اقامت ایتالیا می‌توان گفت یکی از مطمئن‌ترین راه‌ها دریافت اقامت ایتالیا بصورت  اقامت RESIDENZA ELETTIVA (اقامت انتخابی)است.

اقامت در ایتالیا

RESIDENZA ELETTIVA چیست؟

طبق قانون کشور ایتالیا تصویب‌شده در 11 می 2011، افراد خارجی با داشتن شرایط خاص می‌توانند کشور ایتالیا را به‌عنوان محل اقامت خود انتخاب کنند که اصطلاحاًبه آن اقامت خودانتخابی یا همان RESIDENZA ELETTIVA گویند.

اقامت در ایتالیا

شرایط درخواست ویزای خود اقامتی:

  • داشتن یک‌خانه در ایتالیا به‌عنوان محل اقامت که حتماً باید خریداری‌شده باشد.

  • داشتن منابع درآمدی مستقل و پایدار و منظم که در آینده هم وجود دارد و فرد درخواست‌کننده با کمک این منابع مالی در کشور خود می‌تواند بدون فعالیت اقتصادی در ایتالیا زندگی کند این منابع می‌تواند شامل:

مالکیت املاک و مستغلات.

مالکیت فعالیت‌های اقتصادی و تجاری پایدار مثل سهام شرکت، اوراق قرضه و اوراق بهادار.

صورت‌حساب‌های مالی.

حساب‌های جاری در بانک‌ها.

پس درواقع RESIDENZA ELETTIVA دریافت شهروندی و اقامت ایتالیا است از طریق خرید ملک با داشتن تمکن مالی در کشور درخواست‌کننده.          

نحوه دریافت اقامت ایتالیا از طریق خرید ملک و تمکن مالی:

مطابق قانون ارزیابی کفایت تمکن مالی فرد خارجی درخواست‌کننده ویزای اقامت ایتالیا بر عهده کنسولگری کشور ایتالیا در هر کشور است. که مبلغ تمکن مالی فرد درخواست‌کننده برای درخواست این اقامت، باید برابر 31000 یورو سالانه باشد به‌استثناء درامد حاصل از اشتغال.

درصورتی‌که درخواست‌کننده بخواهد برای همسر خود درخواست ویزای اقامت بکند به مبلغ فوق 20% اضافه می‌شود و برای هر یک از فرزندان تحت تکفل حداقل 5% اضافه می‌گردد.

مراحل درخواست دریافت اقامت ایتالیا از طریق خرید ملک و تمکن مالی:

1- برای بررسی اینکه آیا شرایط تمکن مالی برای درخواست این اقامت را از کنسولگری ایتالیا در ایران رادارید بهتر است اسناد و مدارک مالی خود را تهیه و پس از ترجمه برای یک وکیل ایتالیایی ارسال نمایید تا تأییدیه اولیه را از او بگیرید.

2- پیش‌خرید یک‌خانه دارید برای این کار به دو صورت می‌توانید اقدام نمایید:

1-2-از طریق وکیل ایتالیایی خود درخواست ویزای توریستی از سفارت ایتالیا بکنید و پس از دریافت ویزا به کشور ایتالیا و شهری که قصد خرید ملک دران رادارید بروید و به کمک وکیل خود خانه موردنظر را انتخاب و فرم پیشنهاد قیمت را تکمیل و پس از تائید فروشنده در دفتر اسناد رسمی ایتالیا که اصطلاحاً    NOTAIO گفته می‌شود تبت نمایید.

2-2-درصورتی‌که به وکیل خود اعتماد دارید می‌توانید بدون سفر به ایتالیا از وکیل خود بخواهید نسبت به‌پیش خرید ملک بنام شما اقدام نماید.

 

اقامت در ایتالیا

3-تکمیل فرم درخواست ویزای D

4-درخواست وقت از سفارت جهت تحویل مدارک به‌منظور صدور ویزای D

پس از صدور ویزا شما می‌توانید به ایتالیا سفر کنید و خرید ملک خود را قطعی نمایید.

از زمان ورود به ایتالیا 8 روز فرصت دارید تا با مراجعه به اداره پست شهر خود نسبت به تکمیل و ارسال فرم کارت اقامت (Permesso disogiono) اقدام نمایید. سپس در تاریخ مشخص‌شده به پلیس مهاجرت جهت تحویل مدارک و انگشت‌نگاری برای صدور کارت اقامت خود مراجعه می‌کنید.

لازم به توضیح است این کارت برای بار اول با یک سال اعتبار صادر می‌گردد و برای سال‌های بعد مجدد باید درخواست بدهید تا بعد از 5 سال که شما موفق به دریافت اقدام نامحدود ایتالیا می‌گردید و به‌راحتی می‌توانید به سایر کشورهای حوزه شینگن هم‌سفر نمایید.

شما میتوانید از خدمات مشاوره ما در زمینه انتخاب وکیل ، نحوه خرید ملک در ایتالیا استفاده نمایید