دانستنی‌های غذاهای ایتالیایی

غذای ایتالیایی

لیو پرواز

غذاهای ایتالیایی با تنوع بسیار زیاد خود نظر هر گردشگری را در سفر به ایتالیا به خود جلب میکند .وقتی به ایتالیا سفر میکنید، تعداد غذاهای ایتالیا، که باید امتحان کنید بسیار زیاد است. ولی متاسفانه گنجایش معده شما محدود است. به جرات میتوان گفت که تقریبا همه، به نوعی غذاهای ایتالیایی را دوست دارند و از خوردن آنها لذت میبرند. ایتالیا یکی از بهترین مقاصد برای شکم گردی و خوردن غذاهای لذیذ است . پیشنهاد میکنیم که قبل از سفر به ایتالیا، با گرفتن یک رژیم لاغری خود را از چاق شدن بعد از سفر نجات دهید. چون قطعا در طول سفر از غذاهای  ایتالیایی نمی‌توانید صرف نظر کنید.در این مقاله من سارا رضایی می‌کوشم تا تجربه‌های خود در زمینه های غذاهای ایتالیایی را برایتان بیان کنم و  شما را با فرهنگ غذایی ایتالیا و انواع غذاهای جذاب ایتالیایی که شایدبرخی از آنها را تاکنون امتحان نکرده باشید، آشنا کنیم.

غذاهای ایتالیایی
غذاهای ایتالیایی- لیو پرواز

 

می‌توان گفت هویت کشور ایتالیا بیش از آنکه در یک فضای سیاسی شکل بگیرید، در یک فضای فرهنگی شکل‌گرفته است .که غذا همیشه یک شخصیت برجسته این فضای فرهنگی است، درواقع وقتی یک غذا تهیه می‌شود، یک فرهنگ است. چراکه پس از تهیه مواد اولیه  انسان آن را از طریق فناوری خود براساس میل وعلاقه خود تغییر می‌دهد .حتی خوردن غذا هم یک نوع فرهنگ است و انسان تنها موجود زنده در طبیعت است، که غذای به دست آمده از طبیعت را به همان شکل مصرف نمی‌کند و بلکه آن را با توجه به نیاز و هویت خود اصلاح می‌کند .فرهنگ غذایی ایتالیا نیز بمانند تاریخش دارای پیشینه‌ایی غنی‌است.ایتالیا کشوری‌است با صدها غذا و هزاران دستورالعمل برای آنها.غذاهای ایتالیایی سراسر طعم و مزه‌های جذاب‌اند و از منطقه‌ایی به منطقه‌ای دیگر متفاوتند. بسیاری از مردم در سراسر جهان، با غذاهای ایتالیایی و یا ورژنهای مختلف آن غذاها در کشورهای دیگر آشنا هستند. مثلا؛ پاستای ایتالیایی ،امروزه یکی از محبوبترین غذاها در دنیاست، که بیش از ۶۰۰ مدل در دنیا تولیدمیشود. پاستا پای ثابت تمام غذاهای ایتالیایی است.

 

غذاهای ایتالیایی
غذاهای ایتالیایی- لیو پرواز

در واقع پاستا نامی کلی است، به غذاهایی که از آرد گندم درست میشوند اطلاق می‌گردد. ماکارونی و اسپاگتی به عنوان مثال از این گروه هستند. برای بدست آوردن رنگ زرد یا طلایی از زرده تخم مرغ،رنگ سبز از اسفناج و رنگ قرمز از گوجه فرنگی استفاده می نمایند. در فرهنگ غذایی ایران، ماکارونی به گونه ای ایرانی پخته میشود که با مدل اصلی اش متفاوت است. ولی همچنان خوشمزه و پر طرفدار می‌باشد. شما بدون شک، در سفر به ایتالیا یک تجربه ی خوشمزه و به یاد ماندنی را با خوردن اسپاگتی اصیل ایتالیایی خواهید داشت.

 

دانستنیهای جالب 

آیا تا به حال شنیده اید؛ که هر ایتالیایی به طور متوسط سالیانه، حدود 23 کیلو گرم پاستا می‌خورد؟در حالیکه هر آمریکایی سالیانه حدود 6 کیلو گرم و هر ایرانی حدود ۸ کیلوگرم پاستا می‌خورد؟ 

پاستا ایتالیایی در غذاهای ایتالیایی
پاستا ایتالیایی در غذاهای ایتالیایی

♦ آیا می‌دانستید که سالاد سزار که در تمام رستورانهای ایتالیایی دیده می‌شود، اولین بار توسط آشپز ایتالیایی به نام سزار کاردینی در سال 1920 در مکزیک درست شد ؟

 

سالاد ایتالیایی در غذای ایتالیایی
سالاد سزار-لیو پرواز

♦ آیا می‌دانستید؛ ایتالیایی ها ۳۰۰ سال قبل از دیگر اروپایی ها از چنگال استفاده می‌کردند؟ احتمالا به این دلیل که برای خوردن پاستا؛ که گرم و لغزنده است، نیاز به استفاده از چنگال بوده است.

 

غذای ایتالیایی
غذای ایتالیایی-لیو پرواز

شاید برایتان جالب باشد؛ بدانید ایتالیایی ها قبل از خوردن غذا حتما بهم جمله ی “بن آپتیتو ” بهمعنی از غذای خود لذت ببرید،(نوش جان) را میگویند

 

غذای ایتالیایی
فرهنگ غذا خوردن ایتالیایی-لیو پرواز

مواد زیادی در تهیه غذاهای ایتالیایی بکار می‌رود؛ اما جالب است بدانید که کاربردی ترین و رایج ترین‌آنها، به رنگ‌های پرچم ایتالیا هستند؟ یتزا مارگاریتا برای اولین بار در سال ۱۸۸۹ در ناپل توسط آشپز ایتالیایی به نام اسپوزیتو تهیه شد. وی سعی کرد به افتخار بازدید ملکه ایتالیا از ناپل،غذایی تهیه کند به رنگ پرچم ایتالیا تا میهن پرستی خود را به ملکه نشان دهد. قرمزی رابا گوجه فرنگی، سفیدی رابا پنیر موتزورلا و سیر، سبزی رابا ریحان تازه، به همین سادگی!

 

غذای ایتالیایی
پیتزا ایتالیایی-لیو پرواز

یک وعده غذای اصیل ایتالیایی 

 هر وعده غذایی ایتالیی‌ها 4 مرحله دارد، وقتی تصمیم گرفته ‌اید نهار خود را در یک رستوران ایتالیایی در شهر رم میل کنید، و در حال نگاه انداختن به منوی غذا هستید،تا غذای مورد علاقه خود را پیدا کنید، معمولا” با این جهار کلمه برخورد می کنید، که هر کدام شامل یک سری غذا ، سالاد و دسر می باشند ،این پنج  کلمه است  : Dessert  ،Antipasti ، primi piatti، Secondi Piatt ، Contorni

در رستورانهای کوچک‌تر معمولا” منوی خود را با قیمت بر روی یک تخته با گچ می‌نویسند و جلوی درب رستوران قرار می‌دهند.

منوی غذای ایتالیایی
منو غذا ایتالیایی-لیو پرواز

آنتی پاستا(Antipasta)

ابتدایی ترین بخش غذاهای ایتالیایی است. این پیش غذاها یا همان اشتها آورها معمولا همراه با بروشتا نان کمی تست شده، که سیر خام و روغن زیتون به آن مالیده شده سرو میشود.اگر بر روی پروشتا مواد دیگری هم گذاشته شده باشد نام آن به کروستینی تغییر میکند.

 

غذای ایتالیایی
غذای ایتالیایی-لیو پرواز

بشقاب اول (Primi Piatti)

 بخش دوم یک غذای اصیل ایتالیایی است. سوپ یا پاستای سبک است،که در این بخش سرو میشود. برای کسانی که زمان کافی برای خوردن یک وعده کامل ندارند، بشقاب اول  می‌تواند یک غذای کامل باشد. بشقاب اول در بیشتر اوقات مقدار کمی گوشت دارد. ایتالیایی ها دوست دارند که غذای بشقاب اول خود را گاهی باکمی ژامبون ، ماهی ، میگو و یا صدف بخورند تا طعم بهتری داشته باشد و به لحاظ غذایی غنی ترشده باشد.

 

 

غذای ایتالیایی
غذای ایتالیایی-لیو پرواز

 بشقاب دوم(Primi Secondi)

همان غذای اصلی که حاوی انواع مختلف گوشت میباشد. معمولا گرانترین قسمت یک منویایتالیایی میباشد .

 

غذای ایتالیایی
غذای ایتالیایی-لیو پرواز

مخلفات (Contorni)

شامل همان مخلفاتی است که همراه غذای اصلی سرو میشود که معمولا شامل سبزیجات گریشده همراه با سالاد یا سیب زمینی است.

 

دسر (Dessert)

همه غذاهای عالی با یک دسر خوب به پایان میرسد. دسر هایی که در ایتالیا متداول هستند، عبارتند از: تیرامیسو، پاناکوتا، کیک های مختلف، بستنی…

 

دسر ایتالیایی در غذای ایتالیایی
دسر ایتالیایی-لیو پرواز

سبکهای غذایی مخصوص مناطق مختلف ایتالیا

در مناطق مختلف شمال ایتالیا،به دلیل وفور نعمتی که در این مناطق از ایتالیا وجود دارد، از جمله گوشت گوسفند، گوساله و حتی گوشت شکار، میتوان در وعده های غذایی، تکه های بزرگ گوشت رامشاهده کرد.

در مناطق مختلف مرکزی ایتالیا غذاها نسبت به مناطق شمالی سبک تر هستند و میزانگوشت کمتر و سبزیجات و پنیر هایتازه را بیشتر میتوان مشاهده کرد.

در مناطق مختلف جنوب‌ایتالیا، نیز سبک مخصوص به خود را دارد و برخلاف باورهای رایج، آنها از رب گوجه، سیر و اورگانو تا سر حد مرگ استفاده نمی کنند. واقعیت این است که آنها از ترکیب دقیقی از طعم دهنده ها و ادویه‌جات بهره می برند و  غذاهایی سبک وخوش آب و رنگ می آفرینند.

لیو پرواز
لیو پرواز مجری تور ایتالیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *