آنچه درباره کولوسئوم باید بدانید

کولوسئوم

کولوسئوم

یکی از جاذبه‌های گردشگری در شهر رم کولوسئوم می‌باشد. کولوسئوم یا همان آمفی تئاتر فلاویان،بزرگترین آمفی تئاتر جهان که در سال 80 میلادی توسط رومیان در شهر رم ساخته شده است. این آمفی تئاتر محلی برای برگزاری جشنهای امپراتوری رم بود،که در طی این جشنها که 100 روز به طول می‌کشید، گلادیاتورها که معمولا” اسیران و برده‌هایی بودند که رومی‌ها از کشورهایی که با آنها می‌جنگیدند، با خود به رم می آوردند،گلادیاتورها در این آمفی تئاتربرای سر گرمی رومیان با یکدیگر و یا با حیوانات درنده   تا سرحد مرگ مبارزه می‌کردند.

کولوسئوم

تاریخچه ساخت کولوسئوم

این آمفی تئاتر توسط امپراتور وسپاسیان که موسس سلسه فلاویان بود ،پس از سرنگونی امپراتوری قبلی نرون در شهر رم ساخته شد، و آن را به مردم رم هدیه کرد ، تا بتواند محبوبیت بیشتری در بین مردم کسب کند. همچنین قدرت وعظمت معماری رم را به رخ جهانیان بکشد.شروع ساخت کولوسئوم از سال 69 میلادی شروع شد و نهایتا” در سال 80 میلادی پس از 10 سال توسط امپراتور بتینوس پسر وسپاسیان به پایان رسید و همزمان با افتتاح آن جشن‌های افتتاحیه به مدت 100 روز با حضور امپراتور در آمفی تئاتر برگزار گردید و بیش از 80 هزار حیوان سلاخی شدند. جالب است بدانید پس از حمله رومیان به اورشلیم و غارت این شهر، با استفاده از اسیران جنگی این جنگ که حدود برای 45 تا 60 هزار نفربوذنذ اقدام به ساخت کولوسئوم کردند.

 

کولوسئوم

 کولوسئوم بر روی پارکی که امپراتور نرون ساخته بود، بنا شد. درون این پارک مجسمه برنزی از نرون به ارتفاع ۳۰ متر قرار داشت که بعد از ساخت آمفی تئاتر توسط 30 تا فیل به این محل منتقل شد و برای سالهای زیادی در کنار این بنای زیبا قرار داشت. این مجسمه به خاطر ابعاد بزرگش کلوسئوس (colossus) به معنی عظیم الجثه نام داشت و اسم کولوسئوم نیز از این نام گرفته شده است.امروزه اطلاعاتی زیادی در مورد این مجسمه در دسترس نیست و احتمالا”  در اثر زلزله شهر رم فرو ریخته است.

این آمفی تئاتر در زمینی به مساحت 3357 مترمربع بصورت بیضی شکل که قطر بزرگ آن 189 متر وقطر کوچک آن 156 متر در 4 طبقه به ارتفاع 50 متر می‌باشد با ظرفیت حدود 50هزار تا 60 هزار توسط یک نجیب زاده رومی طراحی شده است بطوریکه در فاصل بین ستون‌ها، پنجره‌هایی مربع شکل قرار دارد. این آمفی تئاتر دارای 80 درب ورودی در طبقه همکف می باشد. همچنین دارای 3 درب اصلی جهت رفت وامد امپراتور و دربانبان  ویک درب برای خروج جنازه گلادیاتورها و حیوانات بوده است .

گلادیاتور ها در کولوسئوم

همچنین توسط نیروی دریایی، سایبان متحرکی در قسمت بالایی برای جلوگیری از تابش  مستقیم نورخورشید به تماشاچیان طراحی گردیده است  . جالب است بدانید کف کولوسئوم از چوب می باشد که با شن وماسه بر روی ان پوشیده شده است. همچنین قسمت زیرزمین این آمفی تئاتر محلی برای نگهداری حیوانات و گلادیاتورها بوده است.دسترسی به سالن تماشاگران فقط از طبقه همکف امکان پذیر می‌باشد که هر صندلی با یک شماره در بلیط ورودی مشخص شده است ، که ظرفیت این سالن حدود 50000 هزار صندلی تخمین زده شده است.

کولوسئوم
کولوسئوم

با گذشت زمان دو سوم کولوسئوم تخریب شده است که بیشتر در نتیجه آتش سوزی و زلزله بوده است. ولیکن امروزه این مکان بعنوان یکی از جاذبه های گردشگری شهر رم محسوب می‌شود. که در سفر به رم نباید بازدید از این مکان تاریخی را از دست داد.