13 حقیقت جالب درباره کلیسای جامع میلان

کلیسای جامع میلان
لیو پرواز
کلیسای جامع میلان

 

 

کلیسای جامع میلان  که در میدان دومو میلان و در کنار گالری آمانوئل قرارگرفته است ، امروزه  بدون شک زیباترین و مهمترین بنایی است که شما در تور میلان خواهید دید.این کلیسا که بیش از 600 سال قدمت دارد ،در قلب شهر میلان واقع شده است، نظر هر بازدید کننده ای را بخود خیره می کند و غیرممکن است کسی  که برای اولین بار به شهر میلان سفر میکند از این اثر هنری وتاریخی بازدید نکند .برای ورود به کلیسای چامع میلان همانند واتیکان رعایت پوشش برای خانم ها الزامی می باشد.کلیسای جامع میلان یکی از شاخص ترین آثار معماری سبک گوتیک در ایتالیا و دنیاست.

 

کلیسای جامع میلان
کلیسای جامع میلان- لیو پرواز

13  نکته جالب درباره کلیسای جامع میلان را با هم مرور می کنیم

۱ ) کلیسای میلان بزرگترین کلیسای ایتالیا (بدون در نظر گرفتن کلیسای سنت پیتر واتیکان)  و پنجمین کلیسای بزرگ در جهان است .اما جالب استبدانید که کلیساهایی که در این فهرست بالاتر از  کلیسای جامع میلان قرار گرفته اند، همه بعد از آن ساخته شده اند کلیسای میلان یک شاهکار در تاریخ معماری دنیاست که ساخت آن نزدیک به 6 قرن به طول انجامید.  ساخت این کلیسا در سال 1386 میلادی آغاز شد و به طور رسمی در سال 1965 زمانی که آخرین در برنزی ورودی آن نصب شد به پایان رسید.  اما با این وجود بخش زیادی از مراحل ساخت کلیسا تا سال 1813 میلادی به پایان رسیده بود.

2 )  هنگامی که مجسمه طلایی حضرت مریم در بالای بلندترین مناره کلیسای جامع میلان نصب شد، این کلیسا به ارتفاع نهایی خود رسید. با اینحال از سال 1570 میلادی که ساختار اصلی بنا شکل گرفت، استفاده از آن نیز آغاز شد و برای قرن ها است که به عنوان نماد شهر میلان شناخته می شود.

 

کلیسای جامع میلان
کلیسای جامع میلان- لیو پرواز

3 ) این کلیسا دقیقا در نقطه مرکزی شهر میلان واقع شده است  تمامی خیابان ها از آن آغاز شده و یا به دور آن احداث گردبده اند.

4 ) طول بنای کلیسا 158 متر، عرض آن 92 متر و ارتفاع بلندترین مناره آن 5/108 متر است. نقشه کلی این کلیسا به صورت یک صلیب است که مساحتی 11700 متر مربعی آن را پوشش می دهد و ظرفیت پذیرش 35000 نفر را داراست.

 

کلیسای جامع میلان
کلیسای جامع میلان- لیو پرواز

5 ) در ساخت این بنا از سبک های معماری مختلفی استفاده شده است زیرا معماران متعددی از کشورهایی چون فرانسه، آلمان و ایتالیا در سده های مختلفی بر روی آن کار کرده اند.طراحی کلیسای جامع میلان در ابتدا در سبک گوتیک انجام گرفت سپس با طولانی شدن زمان ساخت آن سبک هایمتعددی مانند نئوکلاسیک و باروک به مرور به آن اضافه شده اند.اما با اینحال سبک اصلی معماری این بنا گوتیک است و استفاده از تعداد زیادی مناره در سقف کلیسا،از ویژگی های اصلی این سبک به شمار می رود.

6 ) کلیسای جامع میلان 5 شبستان دارد که یک شبستان بزرگ در مرکز و چهار شبستان دیگر دو  سمت آن قرار گرفته اند. 40 ستون به ارتفاع 5/24 متر سقف را بر روی این  شبستان  ها  استوار کرده اند.  سقف شبستان مرکزی کلیسای میلان 45 متر ارتفاع دارد که بلندترین سقف در میان تمام کلیساهای دنیاست.

7 ) یکی دیگر از رکوردهای کلیسای جامع میلان، تعداد زیاد مناره های آن است. این کلیسا با داشتن 135 مناره از این حیث نیز در دنیا اول است.  بر بالای هر کدام از این مناره ها مجسمه های یکی از شخصیت های انجیل قرار دارد و همانطور که پیشتر گفته شدمجسمه طلایی حضرت بر بالای بلندترین مناره  این کلیسا قرار گرفته است  و خود مجسمه به تنهایی 2/4 متر ارتفاع دارد.

8 ) غیر از مناره ها، در نمای بیرونی کلیسای میلان 2245 مجسمه مختلف قرار گرفته است که به همراه مجسمه های داخلی، مجموعاً 6000 مجسمه در این کلیسا به کار رفته است .شاید باور نکنید اما کلیسای میلان رکورددار بیشترین تعداد مجسمه در بین تمام کلیساهای جهان است.

 

کلیسای جامع میلان
کلیسای جامع میلان- لیو پرواز

9 ) با پرداخت هزینه کمی می توانید با استفاده از 6 راه پله سنگی و یا 2 آسانسور تعبیه شده،  به روی سقف کلیسا بروید. از این بالا علاوه بر تماشای جزئیات شگفت انگیز مجسمه ها و تزئینات، می توانید از منظره زیبای شهر میلان نیز لذت ببرید.

10 ) در نمای جلوی کلیسا 5 ورودی وجود دارد که هر کدام با در برنزی زیبایی تزئین شده اند. این درها بین سال های 1896 تا 1965 میلادی ساخته شده اند و روی هر کدام داستان هایی از انجیل حکاکی شده است. در وسط از دیگر درها بزرگتر است و داستان زندگی حضرت مریم را نمایش می دهد.  این در 27 تن وزن دارد!

11 ) فضای داخلی کلیسا مملو از تزئینات و آثار هنری مختلف است، امامعروفترین آنها مجسمه سنت بارتولومئو، حواری حضرت مسیح است.

 

مجسمه بارتولومئو کلیسای جامع میلان - لیوپرواز
مجسمه بارتولومئو کلیسای جامع میلان – لیوپرواز

12 ) یکی دیگر از دلایل شهرت کلیسای جامع میلان، شیشه های نقاشی شده نصب شده بر روی پنجره های آن است که داستان های و شخصیت هایی از انجیل را نمایش می دهند. سه پنجره قرار گرفته در بالای محراب، بلندترین پنجره ها و شیشه های نقاشی شده در دنیا هستند.

13 ) در بالای محراب کلیسای جامع میلان، جایی که با یک حباب شیشه ای قرمز رنگ مشخص شده است، یک میخ فلزی نگهداری می شود. بر اساس باور مسیحیان، این میخ یکی از میخ هایی است  که به وسیله آن حضرت عیسی مصلوب شده است. هر ساله در مراسم خاصی در ماه سپتامبر، اسقف اعظم میلان این میخ را از محل مخصوص خود بر می دارد و به مدت سه روز برای مردم به نمایش می گذارد.

شاید میلان بیش از هر چیزی با صنعت مد و پوشاک و فروشگاه‌های بزرگ برندهای مطرح شناخته شود،اما قطعا یکی از زیباترین آثار معماری ایتالیا و جهان را در مرکز خود جا داده است. کلیسای جامع میلان بیش از 6 قرن است در میان این شهر ایستاده است و هر روز نظاره گر انعکاس پرتوهای طلایی آفتاب بر روی سنگ های صورتی خود است.

 

لیو پرواز
لیو پروازمجری تور ایتالیا

                

One thought on “13 حقیقت جالب درباره کلیسای جامع میلان

  1. مریم زارعی says:

    من با تور شمامیلان اومدم برام خیلی جذاب بود مرسی از راهنمای شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *