11 نکته که قبل از سفر به ایتالیا باید بدانید!

خدمات سفر در ایتالیا
لیو پرواز
نکات مهم در سفر به ایتالیا

 

در تور ایتالیا علاقه‌مندان فراوانی به مد ولباس به چشم می‌خورند، به طوری که برچسب «ساخت ایتالیا» افراد زیادی را حتی در سرزمین های خودشان وسوسه می کند. تمامی این زیبایی ها و جاذبه ها باعث می شود ایتالیا در فهرست سفرهای گردشگران دنیا باشد.  دردسرها زمانی آغاز می شود که این گردشگران فکر می کنند، همه چیز را درباره ایتالیا می دانند و دیگر نیازی به جستجو و استفاده از تجربیات دیگران ندارند. غذایشان را در رستوران های ایتالیایی می خورند، در کافه ها لته ایتالیایی سفارش می دهند و با گفتن “Ciao” با دیگران ارتباط برقرار می کنند.

بسیاری از مسافران ایتالیا با این ذهنیت وارد کشور چکمه ای اروپا می شوند و وقتی مبالغ شارژ اضافی روی فاکتور رستوران ها را می بینند تازه متوجه می شوند، باید از قبل خود را برای چیزهایی آماده می کردند. مثلا این که سفارش لته در ایتالیا مساوی با دریافت یک لیوان شیر سرد است و “Ciao” ممکن است همان معنایی را ندهد که آن ها انتظار داشتند. توصیه های زیر به شما کمک می کند، تا با تجربه هایی مشابه سفر شما به ایتالیا خراب نشود و از همه مهم تر با هزینه هایی که انتظارشان را ندارید، رو به رو نشوید.

 

نکات مهم در سفر به ایتالیا
ایتالیا-لیو پرواز

 

1. چند کلمه ایتالیایی یاد بگیرید.

یکی از نکات مهم در سفر به ایتالیا حتما چند کلمه ایتالیایی یاد بگیرید. بسیاری از مردم وقتی می بینند که برای برقراری ارتباط با آن‌ها تلاش می کنید، احساس بهتری پیدا می کنند و حتی بعضی فروشنده ها در این حالت سریع تر کار شما را راه می اندازند.جالب است بدانید با اینکه کشور ایتالیا همه ساله پذیرای هزاران توریست از جاهای مختلف دنیا می باشد، ولی متاسفانه مردم آن به ندرت به زبان انگلیسی تسلط دارنداما باید جانب احتیاط را هم در به کار بردن کلمات رعایت کنید.“Ciao” در میان مردم غیر ایتالیایی سلام و خداحافظ معنا می شود و اغلب مردم فکر می کنند که می توانند از این کلمه برای آغاز و پایان دادن به صحبت های خود استفاده کنند. اما باید بدانید که در فرهنگ قدیمی ایتالیایی این کلمه معنایی معادل «نوکرم» یا «نوکرتم» در فرهنگ فارسی دارد. همان طور که شما در خوش بش های روزانه خود خصوصا به افراد بزرگتر همچین اصطلاحاتی را به کار نمی برید، باید در لیو پرواز هم کمی جانب احتیاط را رعایت کنید. برای عرض سلام و آغاز صحبت با یک ایتالیایی از “Salve” استفاده کنید و صحبت هایتان را با “Buongiorno” در صبح و  “Buona sera”در عصر به پایان ببرید.

2. بلیت‌هایتان را تایید اعتبار کنید.

از نکات مهم در سفر به ایتالیا استفاده از اتوبوس و قطار در جابجایی‌های  جابجایی های شهری و بین شهری در ایتالیا است . اما در ایتالیا خرید بلیت وسایل حمل و نقل عمومی به تنهایی کافی نیست. شما قبل از استفاده از بلیت‌ها باید آن ها را تایید اعتبار کنید.بسیاری از بلیت هایی که در ایتالیا به فروش می رسند، محدوده زمانی خاصی برای آغاز استفاده ندارند، برخی بلیت ها هم در مدت زمان مشخصی قابل استفاده اند و اگر آن ها را تایید اعتبار نکنید، فرقی با کسی که بلیط نخریده ندارید. دستگاه های تایید اعتبار بلیط را روی سکوهای انتظار، فرودگاه، خیابان ها و یا حتی بعضی اتوبوس ها می توانید پیدا کنید.ضمن یادتان نرود که وسایل حمل و نقل عمومی در ایتالیا معمولا تاخیر دارند.پس برنامه هایتان را فشرده نچینید.

 

نکات مهم در سفر به ایتالیا
ایتالیا-لیو پرواز

 

3. باید بدانید غذاهای ایتالیایی وجود ندارند!

از دیگر نکات مهم در سفر به ایتالیا، جالب است بدانید  ایتالیا از 20 ناحیه با هویت و سنت های منحصربفرد آشپزی مخصوص به خود تشکیل شده است.مثلا پیتزا، غذای محبوب تمام جهان، از ناپل می آید.غذایی که شما در تمامی شهرها می توانید آن را پیدا کنید.اما باید بدانید سفارش پیتزا در ونیز، یعنی محروم شدن از تمام غذاهای خاص منطقه ونیز که در هیچ کجای دیگر  آن را نخواهید یافت. درباره غذاهای محلی هر منطقه اطلاعات کسب کنید، هر کدام از شهرها غذاهایی منحصربفرد دارند، که بهترین شان تنها در همان شهر پیدا می شود.با نام پیتزا و پاستا خودتان را از این غذاهای بی نظیر محروم نکنید.هیچ غذای محلی خاصی مربوط به تمام مناطق ایتالیا وجود ندارد و نکته آخر درباره غذا خوردن در ایتالیا حق سرویسی است که تحت عنوان “coperto” باید روی فاکتورهایتان بپردازید. این مبلغ مثل حق سرویسی است که در ایران بابت نان و دورچین ها در رستوران ها می گیرند.

 

نکات مهم در سفر به ایتالیا
ایتالیا-لیو پرواز

 

4. تاریخ های قدیمی تر از روم باستان را از دست ندهید.

مطمئنا شما خود را برای بازدید از روم باستانی آماده کرده اید تا یکی از قدیمی ترین امپراطوری های جهان را ببینید.اما آیا چیزی درباره اتروسن ها شنیده اید؟ آنها تمدنی مربوط به 750 تا 500 سال قبل از میلاد هستند، که در مناطق مرکزی ایتالیای کنونی سکونت داشتند. آن ها توسط امپراطوری روم باستان از بین رفتند. ویرانه های حکومت یونان باستان در پائستوم و سیسیل شما را به سال هایی دورتر از روم باستان می برند. رومیان باستان این معابد را مربوط به حکومت باستانی یونان می دانستند. پس احتمالا متوجه شده اید که این معابد یونانی چقدر قدیمی هستند!

 

نکات مهم در سفر به ایتالیا
ایتالیا-لیو پرواز

 

5. لته، شما را به قهوه نمی رساند.

از نکات مهم در سفر به ایتالیا، ممنوعیت خوردن کاپوچینو بعد از ساعت 11 صبح در ایتالیا شنیده باشید.اما این قانون دقیقا همان چیزی نیست که شما متوجه شده اید.ایتالیایی ها فکر می کنند که شیر برای هضم غذا مضر است.بنابراین هرگز بعد از غذا کاپوچینو یا هیچ نوشیدنی دیگری با ترکیب شیر سفارش نمی دهند.لته در ایتالیا به معنای شیر است و شما اگر در سفر به ایتالیا یک کافه ایتالیایی یک لته سفارش دهید، تنها یک لیوان شیر سرد برایتان می آورند.بنابراین اگر یک قهوه لته می خواهید باید “caffè con latte“ سفارش دهید.

نکات مهم در سفر به ایتالیا
ایتالیا-لیو پرواز

 

6. از علامت “T” بالای مغازه ها به راحتی نگذرید.

از دیگر نکات مهم در سفر به ایتالیا، علامتی که در سراسر ایتالیا به چشم تان می خورد یک “T” بزرگ بالا سر دکه ها و مغازه های کوچک است. “T” اول کلمه “tabaccheria” به معنای تنباکو است. اما حتی اگر نیازی به دخانیات ندارید، نباید به راحتی از کنار این دکه ها بگذرید. این دکه ها محل فروش بلیط های اتوبوس، کارت تلفن و تمبرهای پستی، آدامس و شکلات و حتی کارت پستال هستند.

 

نکات مهم در سفر به ایتالیا
ایتالیا-لیو پرواز

 

7. برای بازدیدهایتان برنامه ریزی کنید.

اگر بدون تور به ایتالیا سفر کرده اید، یکی از چیزهایی که شما را بیش از اندازه آزار خواهد داد، صف های طولانی برخی جاذبه ها مثل تابلوی داوینچی، موزه واتیکان و گالری اوفیزی است. صف هایی که گاهی می توانند چند ساعت از روز شما را هدر دهند.ندانستن اطلاعات درباره موزه ها هم مشکل بسیاری از گردشگران ایتالیا است.بسیاری از موزه ها تقریبا از یک ساعت مانده با پایان کارشان فروش بلیط خود را متوقف می کنند.سایت بسیاری از موزه ها امکان خرید بلیط آنلاین دارند.حتی می توانید با خرید گشت های موزه ها و جاذبه ها تجربه ای متفاوت برای خود رقم بزنید.

 

نکات مهم در سفر به ایتالیا
ایتالیا-لیو پرواز

 

8. قبل از سفر خود را از لحاظ بدنی آماده کنید.

بهتر است قبل از سفر به ایتالیا  کمی ورزش کنید و خود را به پیاده روی عادت دهید.هزینه های حمل و نقل در ایتالیا به خصوص در ونیز بسیار بالا است.نمای شهر و معماری بی نظیر ایتالیایی در شهری مثل فلورانس را هم نباید از دست داد.پله های کلیساها، قصر ها و بالارفتن از تپه ها همگی تجربه هایی اند که نباید آن ها را از دست بدهید.بنابراین خودتان را باید برای پیاده روی های طولانی مدت در ایتالیا آماده کنید.

 

نکات مهم در سفر به ایتالیا
ایتالیا-لیو پرواز

 

9. پول نقد به همراه داشته باشید.

برخلاف تصور همه که ایتالیا یک کشور بسیار پیشرفته استو طبیعتا در همه جا امکان استفاده از کارت های اعتباری وجود دارد،در خیلی از مواقع همراه نداشتن پول نقد خصوصا در رستوران ها در لیو پرواز شما را به دردسر می اندازد.پس همیشه جانب احتیاط را رعایت کنید و همراه خود پول نقد داشته باشید.

 

نکات مهم در سفر به ایتالیا
ایتالیا-لیو پرواز

 

10. ساعت استراحت را جدی بگیرید!

احتمالا در لیو پرواز انتظار دارید، وقتی سر ظهر گرسنه و تشنه می خواهید به رستوران بروید، همه منتظر شما باشند.اما اصلا درست نیست.ایتالیایی ها زندگی شخصی برایشان اهمیت ویژه ای دارد.دوست دارند، ظهرها به خانه بروند، ناهار بخورند، استراحت کنند و بعد باز به مغازه هایشان بازگردند.پس برنامه ریزی هایتان را طوری بچینید که بین ساعت 1 تا 4 نخواهید به مغازه ها و یا حتی بعضی رستوران ها بروید.ایتالیایی ها زندگی را قبل از کار دوست دارند!

 

نکات مهم در سفر به ایتالیا
ایتالیا-لیو پرواز

 

11. لباس مناسب بپوشید.

ایتالیایی ها به لباس پوشیدن بسیار اهمیت می دهند.در عین که به روز و مطابق مد بودن شما آن ها را راضی می کند و احساس بهتری نسبت به شما پیدا می کنند،پوشیدن لباس های کوتاه را مناسب نمی دانند.در ورود به کلیساها و مکان های مذهبی در پوشش خود دقت کافی کنید و حتما زانو و شانه های خود را بپوشانید.

 

نکات مهم در سفر به ایتالیا
ایتالیا-لیو پرواز
لیو پرواز
لیو پرواز مجری تور ایتالیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *