میراث جهانی شهر رم

میدان سنت پیترو میراث جهانی شهر رم
لیو پرواز
میراث جهانی شهر رم

ایتالیا یکی از کهن‌ترین کشورهای دنیاست، به همین دلیل در حال حاضر بیشترین تعداد آثار ثبت‌شده در فهرست میراث جهانی یونسکو را دارا است (52 اثر تا سال 2017). رم، پایتخت ایتالیا، سال‌های طولانی مرکز فرمانروایی امپراتوری روم باستان بوده و از قرن 4 میلادی به‌عنوان مرکز مسیحیت و کلیسای کاتولیک شناخته می‌شود.
همین امر باعث شده است تا آثار تاریخی شگفت‌انگیزی در این شهر ساخته شود که امروزه تحت عنوان “مرکز تاریخی رم و املاک سریر مقدس (واتیکان)” در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت‌شده اند و سالانه میزبان هزاران گردشگر از گوشه و کنار دنیا هستند.

"میدان

این پرونده سال 1980 میلادی در یونسکو به ثبت رسیده است و 44 اثر تاریخی را شامل می‌شوند، اما 3 مورد از آن‌ها کلیساهایی هستند که خارج از شهر رم قرارگرفته اند و در سال 1990 به این پرونده اضافه‌شده‌اند. در ادامه چند اثر شاخص ثبت‌شده در فهرست میراث جهانی یونسکو را در شهر رم معرفی می‌کنیم:

کلوسئوم

این بنا که از اصلی‌ترین جاذبه‌ها و نمادهای ایتالیا و رم است، یک آمفی‌تئاتر باستانی است که در قرن اول میلادی و در مدت 30 سال ساخته شده است. کلوسئوم یا آمفی‌تئاتر فلاویان بزرگ‌ترین آمفی‌تئاتر دنیا‌ست.در دوران باستان میزبان رومی‌‌هایی بوده است که برای تماشای مسابقات و مراسم‌های مختلف در آن حضور می‌یافتند. مانند نبرد گلادیاتورها، بازسازی جنگ‌های مهم و تاریخی ونیز مراسم اعدام مجرمان.

"کلوسئوم

در زیر زمین مسابقه کلوسئوم مجموعه گسترده‌ای از اتاق‌ها و دالان‌ها برای نگهداری گلادیاتورها و حیوانات وحشی تعبیه شده بود و فناوری طراحی و ساخت آن از شگفتی‌های مهندسی در دوران باستان است. کلوسئوم در واقع نمونه باستانی استادیوم‌های ورزشی امروزی است.که ظرفیتی بالغ بر 50 هزار نفر را در خود جا می‌داده است. اما تماشای مسابقات در کلوسئوم اصلی ترین تفریح مردم روم نبوده است. روی نقشه

سیرکوس ماکسیموس

احتمالا اصلی ترین تفریح مردم روم باستان،تماشای مسابقات ارابه رانی بوده است، زیرا ورزشگاه سیرکوس ماکسیموس که مختص برگزاری این مسابقات بوده است، که ظرفیت پذیرش 150 هزار تماشاچی را داشته است .

 

سیرکوس ماکسیموس در نزدیکی تپه پالاسیوم و فروم رومی ساخته شده است، اولین و بزرگ‌ترین استادیوم دوران باستان بوده‌است. این زمین ورزشی که 621 متر طول و 118 متر عرض داشته است تنها به برگزاری مسابقات اختصاص نداشته؛ مجموعه‌ای با این ظرفیت بهترین مکان برای برگزاری برخی از جشن‌های مذهبی روم باستان و مراسم نظامی بوده است. روی نقشه

سیرک مامسیموس میراث جهانی رم
ماکسیموس-لیو پرواز

پانتئون

پانتئون یکی دیگر از شاهکارهای مهندسی روم باستان است که زمانی معبدی برای تمامی خدایان بوده است. پانتئون در واقع از یک فضای استوانه‌ای شکل با گنبدی به ارتفاع و قطر 43 متر تشکیل شده است. گنبد پانتئون که در سال 125 میلادی ساخته شده است تا مدت‌ها یکی از بزرگترین گنبدهای دنیا بود و هر بازدیدکننده ای را به حیرت وا می‌داشته است.

 

پانتبون معبد در رم
پانتبون-لیو پرواز

پانتئون بعد از گسترش مسیحیت به کلیسا تبدیل شد، اما در دوران باستان معبدی بود که مجسمه تمام خدایان رومی در آن قرار داشت و رومیان برای عبادت به آنجا مراجعه می‌کردند. یکی دیگر از عجایب معماری این بنا، نحوه تامین نور لازم برای فضای داخلی آن است. در مرکز گنبد پانتئون سوراخی به قطر 9 متر تعبیه شده است که نور را به داخل این معبد عظیم هدایت می‌کند. روی نقشه

قلعه سنت آنجلو یا مقبره هادریان

از دیگر میراث جهانی شهر رم میتوان به قلعه سنت آنجلو اشاره کرد که در حاشیه رود تیبر و شرق واتیکان، لاین بنای مدور و رفیع خودنمایی می‌کند.این بنا در قرن دوم میلادی به دستور امپراتور هادریان برای آرامگاه او و اعضای خانواده‌اش ساخته شد. اما بعد‌ها با ساختن دیوار‌های دور رم ، این بنا به یک دژ نظامی تبدیل شد و تغییراتی در ساختار آن ایجاد شد.

 

 

کاربری نظامی مقبره هادریان تا مدت‌ها ادامه داشت، اما بعدها به اقامتگاه پاپ‌ و بعدها به زندان تبدیل شد. در قرن ششم میلادی زمانی که پاپ گرگوری فرشته‌ای را بر بالای این قلعه مشاهده کرد، نام این قلعه را به سنت آنجلو یا فرشته مقدس تغییر داد.متاسفانه بسیاری از تزئینات و مجسمه‌هایی که هادریان برای آرامگاه خود سفارش داده بود، در طول تاریخ از بین رفتند و با مجسمه‌های مسیحی جایگزین شدند،که امروزه تعدادی از آن‌ها در پل سنت آنجلو که مقابل این بنا و بر روی رودخانه تبر قرار‌دارد قابل مشاهده است.اما نکته جالب توجه قلعه سنت آنجلو، گذرگاهی است که قلعه را به واتیکان متصل می‌کند تا راه فراری برای پاپ‌ها باشد. روی نقشه

قلعه سنت آنجلو میراث جهانی رم
قلعه سنت آنجلو-لیو پرواز

کلیسای سنت پیتر

کلیسای سنت پیتر در واتیکان که از بزرگترین کلیساهای دنیاست، در واقع مرکز مسیحیت کاتولیک و اقامتگاه پاپ به شمار می‌رود و شناخته شده‌ترین اثر معماری دوران رنسانس است . این کلیسا به اعتقاد مسیحیان در محل به صلیب کشیده شدن و دفن پطروس، حواری وجانشین حضرت مسیح، ساخته شده است.

موزه واتیکان در سفر به رم
واتیکان-لیو پرواز

از قرن چهارم میلادی و با به رسمیت شناخته شدن مسیحیت از جانب امپراطور کنستانتین،در این محل کیسا‌یی به عنوان مرکز مسیحیت ساخته شد. اما این کلیسا در سال 1506 میلادی تخریب و کلیسای فعلی جای آن بنا شد.از آن‌جا که دستگاه پاپ در ان دوران از قدرت بالایی برخوردار بود، بسیاری از هنرمندان مشهور آن دوران همچون میکل‌آنژ، برنینی ورافائل در ساخت و تزئین آن دخیل بودندو بهترین و نفیس ترین هنر رنسانسی در آن ایجاد کردند. اما زیبایی‌های واتیکان تنها به کلیسای سنت پیتر محدود نمی‌شود، موزه واتیکان و کلیسای سیستین از زیباترین جاذبه ها‌یی هستند که حتما” باید در واتیکان تماشا کنید.روی نقشه

شهر رم چه در دوران فرمانروایی روم باستان و چه حاکمیت کلیسا،از اصلی ترین مراکز دنیا بوده‌است، که فرمانروایان برای نشان دادن شکوه حکومت خود بهترین آثار زمان خود را در آن بنا می‌کردند،از کاخ های بزرگ تا بازار‌ها و حمام‌های عمومی ، از بناهای یادبود تا کلیساها‌ی پر زرق و برق، هرجند گذر زمان بسیاری از این بنا‌ها (به‌خصوص بناهای متعلق به دوزان باستان) را به خرابه‌ای تبدیل کرده است، اما هنوز با گام برداشتن در آنها می‌توان شکوه و جلال امپراتوری رم باستان را در آنها حس کرد.

از دیگر آثار میراث جهانی ثبت شده در رم میتوان به میدان ناونا، فواره تروی، بنای تاریخی ویتیورئو امانوئل دوم، رم قدیم و صدها آثار دیگر اشاره کرد. بازدید از این شهر تاریخی را از دست ندهید. شما میتوانید با تور رم لیو پرواز که بصورت انفرادی برگزار می‌شود از این میراث جهانی و شهر تاریخی بازدید کنید.

لیو پرواز
لیو پرواز مجری تور ایتالیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *