راهنمای سفر با قطار در ایتالیا

سفر با قطار در ایتالیا
لیو پرواز
سفر با قطار در ایتالیا

سفر با قطار در ایتالیا معمولاً بهترین انتخاب برای گشت و گذار در کشورهای اروپایی و مسافرت های بین شهری است. قیمت ارزان، برنامه زمانبندی منظم و گستردگی خطوط ریلی باعث شده است، تا این نوع از حمل و نقل در قاره اروپا بسیار پرطرفدار باشد. سفر با قطار در ایتالیا، نسبت به کشورهای همجوارش ارزان تر است.اما باید در خاطر داشته باشید. که خطوط اصلی قطار ایتالیا همیشه پر از جمعیت است و در ساعت های شلوغی پیدا کردن جای خالی در قطارهای منطقه ای کار دشواری است.با این حال قطار معمولاً بهترین انتخاب برای بازدید از شهرهای بزرگ و متوسط ایتالیا است.

قطار ایتالیا- لیو پرواز
قطار ایتالیا- لیو پرواز

انواع قطارها در ایتالیا

در ادامه انواع قطارهای ممکن برای سفر. با قطار در ایتالیا را بر اساس قیمت و سرعت آنها معرفی خواهیم کرد.تمامی این قطارها جزو ناوگان راه آهن ملی ایتالیا (Trenitalia) هستند.

قطارهای سریع السیر (Frecce and Eurostar)

قطارهای Freece سریعترین قطارهای ایتالیا هستند.تنها بین شهرهای بزرگ سفر خواهند کرد، برای استفاده از این قطارها حتما باید بلیت را از پیش رزرو کنید و هزینه آن را بپردازید. قطارهای Eurostar نیز که از قطارهای سریع السیر به حساب می آیند.اغلب با سری Freece جایگزین شده اند، مسافرت شما بین شهرهای بزرگ را تسهیل خواهند کرد.این قطارها در سایت راه آهن ملی ایتالیا، با نام های Frecciarossa، Frecciargento و Frecciabianca نمایش داده می شوند.اما اصلا لازم نیست نگران باشید، زیرا تمامی این قطارها در تابلوی اطلاعات ایستگاه ها با عبارت ES نمایش داده می شوند.

قطار ایتالیا- لیو پرواز
قطار ایتالیا- لیو پرواز

قطارهای کوپه ای (Intercity و Intercity Plus)

قطارهای کوپه ای طول ایتالیا را خواهند پیمود، در شهرهای مختلف توقف خواهند داشت. و وسیله مناسبی سفر با قطار در ایتالیا هستند.برای استفاده از این قطارها می توانید. کوپه درجه 1 یا 2 را انتخاب کنید؛ قطارهای درجه 1 صندلی های راحت ترو تعداد مسافرین کمتری دارند. برای استفاده از این قطارها نیز باید صندلی خود را رزرو کنید.

قطارهای عمومی اتوبوسی (Regionale)

این قطارها محلی هستند و زمانبندی حرکت آنها معمولاً با زمان فعالیت کارمندان و دانشجویان هماهنگ است.قطارهای عمومی اتوبوسی ارزان هستند.اما در مسیرهای اصلی و زمان شلوغی، پیدا کردن جای خالی در آنها کار نسبتاً دشواری است.

 

قطار ایتالیا- لیو پرواز
قطار ایتالیا- لیو پرواز

پیدا کردن مقصد در برنامه قطارها

در تمام ایستگاه های قطار ایتالیا دو تابلوی سفید و نارنجی (زرد) دیده می شود. که برنامه حرکت قطارها را می توانید از روی آنها بخوانید.تابلوی نارنجی (partenza) برنامه حرکت قطارها از ایستگاه را نشان می دهد. این برنامه مسیر حرکت قطار، توقف های اصلی بین راه و زمان حرکت قطار را به شما نشان خواهد داد.اما حواستان باشد که حتما ستون توضیحات را بخوانید؛زیرا معمولاً روزهای تعطیل و یکشنبه ها حرکت قطارها تغییر خواهند کرد. (روزهای یکشنبه تعداد قطارها کاهش خواهد یافت).  همچنین تابلوی سفید (arriva) نیز زمان رسیدن قطارها به ایستگاه را نمایش خواهند داد.

تابلو حرکت قطار در سفر با قطار در ایتالیا
برنامه حرکت قطار-لیو پرواز

تهیه بلیط سفر با قطار در ایتالیا

بلیت سفر با قطار در ایتالیا را می توانید از راه های زیر تهیه کنید:

  • خرید بلیط قطار  از باجه بلیت فروشی ایستگاه ها
  • دستگاه های بلیت فروشی اتوماتیک. با استفاده از این دستگاه ها می توانید از صف های شلوغ دوری کنید
  • خرید بلیط قطار ایتالیا  به صورت آنلاین از سایت ها trenitalia.com و www.italotreno.it

اما در نظر داشته باشید که با خرید بلیط قطارهای اتوبوسی عمومی، شما تنها بلیط حمل و نقل را می خرید و این الزاماً بدین معنی نیست که شما صندلی نیز خواهید داشت. در اینصورت اگر در قسمت درجه 2 صندلی پیدا نکردید، می توانید با هماهنگی مسئول قطار، بلیط را به درجه 1 ارتقا دهید

سفر با قطار - لیوپرواز
سفر با قطار – لیوپرواز

سوار شدن به قطار سفر با قطار در ایتالیا

بعد از خرید بلیط می توانید سوار قطارتان شوید. در زبان ایتالیایی سکو را Binario می خوانند، شماره سکو در تابلوی حرکت قطار را می توانید در ستون Bin پیدا کنید.در ایستگاه های بزرگ مانند ایستگاه مرکزی میلان (Milano Centrale)، معمولاً روی سکوها تابلویی وجود دارد کهنام قطار و زمان خروج را نمایش می دهد.اما فراموش نکنید، اگر قصد استفاده از قطارهای اتوبوسی را دارید که روی آن شماره قطار و تاریخ و زمان ذکر نشده است. قبل از سوار شدن به قطار با استفاده از دستگاه های سبز و سفید رنگ. زمان و شماره قطار را روی بلیت چاپ کنید. بلیت را همراه داشته باشید. چون در حین سفر مامورین بلیت شما را چک خواهند کرد. و جریمه سنگینی برای بلیت های بدون تاریخ اعمال خواهند کرد.معمولاً بالای صندلی ها و انتهای هر ردیف، محلی برای چمدان های شما تعبیه شده است.اما در خاطر داشته باشید که در ایستگاه و سکو، فردی به عنوان باربر وجود ندارد.که در حمل چمدان به شما کمک کند و خودتان باید بارهای خود را حمل کنید.از این رو در سفر با قطار در ایتالیا تا میتوانید سبک بار باشید.ایستگاه های قطار به خصوص در شهرهای بزرگ، مکان های شلوغی هستند.بنابراین باید به شدت مراقب کیف و چمدان خود باشید به هیچ وجه اجازه ندهید فردی با عنوان کمک کردن در حمل چمدان ها به شما نزدیک شود. زیرا در اکثر مواقع این افراد قصد سرقت اموال شما را دارند.همچنین برای گرفتن تاکسی، بهتر است بیرون از ایستگاه به محل مقرر تاکسی ها مراجعه کنید.

لیو پرواز
لیو پرواز مجری تور ایتالیا
قطار ایتالیا- لیو پرواز
قطار ایتالیا- لیو پرواز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *