آنچه در این مقاله می خوانید:

معرفی شهر رم

فرودگاه رم، ایستگاه قطار رم ،جاهای دیدنی رم 

معرفی شهر فلورانس

ایستگاه قطار فلورانس، مرکز شهر فلورانس، جاهای دیدنی فلورانس

معرفی شهر پیزا

چگونه از فلورانس به پیزا برویم، جاهای دیدنی پیزا

معرفی شهر ونیز

ایستگاه قطار ونیز، جاهای دیدنی ونیز

معرفی شهر میلان

فرودگاه میلان، ایستگاه قطار میلان، جاهای دیدنی میلان

 

 

در این لحظه که شما این مقاله را می‌خوانید، احتمالاً به دنبال یک کارگزار مطمئن برای برنامه‌ریزی و مشاوره برای تور ایتالیا و سفر به ایتالیا هستید! امروزه، در هنگام خرید تورهای اروپایی، شما با یک برنامه از قبل تعیین‌شده مواجه می‌شوید و متأسفانه تورهای معین‌ شده، دارای قابلیت تغییر برنامه، مطابق خواسته شما نیستند. پس شما ناگزیر باید طبق برنامه و زمان‌بندی مشخص‌ شده گشت‌ها را استفاده کنید؛ اما خبر خوب این است که ما در آژانس لیو پرواز بر اساس سلیقه و بودجه سفرتان، تور دور ایتالیا شما را برنامه‌ریزی می‌کنیم. اگر می‌خواهید بدانید چطور ممکن است، پس با من در این مقاله همراه باشید؟ من رسول توکلی طرقی با سالها تجربه زندگی در ایتالیا به شما کمک می‌کنم تا یک شناخت کلی نسبت به شهرهای توریستی ایتالیا و جاذبه های گردشگری آنها پیدا کنید، و سپس بر اساس علاقه خود شهرهای مورد نظر برای سفر خود به ایتالیا را انتخاب و در نهایت بتوانید تور دور ایتالیا را برای خود برنامه ریزی کنید.در این مقاله من به معرفی 5 شهر اصلی توریستی ایتالیا (رم، فلورانس، پیزا، ونیز، میلان) به‌همراه جاذبه های گردشگری آن می پردازم .

تور دور ایتالیا شامل بازدید از شهرهای زیر می باشد:

کولوسئوم رم در تور ایتالیا

رم

تور ایتالیا - لیو پرواز

فلورانس

تور ایتالیا - برج پیزا

پیزا

ونیز

ونیز

دریاچه کومو

کومو

میلان

مقصد اول: شهر رم

1-تاریخچه شهر رم 

رم ” مهد تمدن” شهری با هزار چهره، این شهر در آوریل 753 قبل از میلاد بر روی هفت تپه توسط رومولوس و رموس ساخته شده است . این شهر رشد خود را از قرن 10 قبل از میلاد آغاز کرد، تا این‌که ابتدا به جمهوری و سپس مرکز یکی از بزرگترین امپراتوری‌های تاریخ بزرگ یعنی امپراتوری روم تبدیل شد. ازنظر سیاسی از سال 1879 میلادی پایتخت دولت ایتالیا و خانه کاتولیک‌های جهان در کنار رودخانه تبر می‌باشد. رم مرکز استان لاتزیو با مساحت 1285 کیلومتر و حدود سه میلیون جمعیت، و نیز سومین شهر پرجمعیت اتحادیه اروپا است.رم بیشترین میراث تاریخی و معماری جهان را در خود جا داده است، و از نظر هنری در دوران رنسانس با حضور هنرمندانی چون برامانته، میکل‌آنژ، رافائل که همگی تحت حمایت پاپ بودند، آثار هنری و معماری از کلیساها، کاخ‌ها و… به‌یادماندنی در این شهر برپا کردند.

 

2-فرودگاه رم 

فرودگاه FIUMICINO رم شلوغ‌ترین، فرودگاه ایتالیا است، که تنها در سال 2018، حدود 43 میلیون مسافر در آن ترانزیت شدند، این فرودگاه به خوبی به مرکز شهر رم متصل است و در شرایط مطلوب فقط نیم ساعت فاصله دارد. برای رفتن از فرودگاه به مرکز شهر رم می‌توانید براساس بودجه خود از یکی از وسایل نقلیه عمومی (اتوبوس ، قطار، تاکسی و یا اجاره خودرو با راننده یا بدون راننده اقدام نمایید.نام دیگر این فرودگاه Leonardo da vinci می‌باشد که دارای کد یاتا FCO می‌باشد. این فرودگاه دارای 4 ترمینال می‌باشد، رم همچنین دارای فرودگاه دیگری است بنام چامپینو (ciampino) با کد یاتا CIA  که در فاصله 30 کیلومتری فرودگاه Fiumicino قراردارد.قیمت بلیت اتوبوس از فرودگاه تا مرکز شهر رم (ترمینی) 8 یورو ، قطار 18 یورو و تاکسی 45 یورو می‌باشد.

 

ویزای ایتالیا با دعوتنامه

برنامه و تاریخ سفر به انتخاب

3-دیدنی‌های رم

رم یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در اروپا است.قصد سفر یک یا دو روزه به رم دارید؟جالب است بدانید این جاهای دیدنی همگی در رم قدیم و تقریبا” نزدیک به یکدیگر قراردارند. قدم زدن در رم مانند قدم زدن در یک موزه فضای باز بسیار شلوغ است.با این حال ، پیاده روی در رم در شب یا هنگام طلوع آفتاب مانند گشت زدن در یک مرکز هنری منحصر به فرد است در زمان بسته شدن، زمانی که تقریبا هیچ کس در آن نیست و شما می توانید بسیاری از آثار هنری را به تنهایی متوقف کرده و لذت ببرید. پس با قدم زدن در خیابان‌های رم قدیم و مشاهده هنرهای معماری رومیان قدیم در کوچه پس کوچه های این شهر،در کنار تعداد زیادی از گردشگران و رومیان، فرصتی مناسب برای عکاسی و قهوه خوردن و ایجاد یک  سفری خوش و خاطره انگیز برای خود می‌باشد. در چشمه تروی با انداختن سکه‌ای به داخل آب آرزو کنید که دوباره به رم برگردید. عکس گرفتن‌ با مردانی که در کولوسئوم لباس گلادیاتورها را پوشیده‌اند را فراموش نکنید.از پله‌های ساختمان گالری آمانوئل در میدان ونیز بالا بروید و به تماشای هنر و معماری رم باستان که در این مکان قدرت نمایی می‌کند بپردازید. نوشیدن یک قهوه خوردن در میدان ناونا را فراموش نکنید .

1-کلوسئوم(colosseum)

کولوسئوم یا همان آمفی‌تئاتر فلاویان،بزرگترین آمفی‌تئاتر جهان که در سال 80 میلادی توسط رومیان در شهر رم ساخته شده است. این آمفی‌تئاتر محلی برای برگزاری جشن‌های امپراتوری رم بود، که در طی این جشن‌ها که 100 روز به طول می‌کشید، گلادیاتورها که معمولا” اسیران و برده‌هایی بودند که رومی‌ها از کشورهایی که با آنها می‌جنگیدند، با خود به رم می آوردند،گلادیاتورها در این آمفی‌تئاتربرای سرگرمی رومیان با یکدیگر و یا با حیوانات درنده تا سرحد مرگ مبارزه می‌کردند. پس از حمله رومیان به اورشلیم و غارت این شهر، با استفاده از اسیران جنگی این جنگ که حدود برای 45 تا 60 هزار نفربودند اقدام به ساخت کولوسئوم کردند.یک پیشگوی مشهور راهب قرون وسطایی در پیشگویی خود گفته است: “رم تا زمانی که کولوسئوم پا برجاست وجود خواهد داشت. وقتی کولوسئوم سقوط می کند ، رم نیز سقوط خواهد کرد، و وقتی روم سقوط می کند ، جهان نیز سقوط خواهد کرد “. این پیشگو اولین بار نام این آمفی تئاتر را کولوسئوم نامید، شاید او این نام را از مجسمه عظیم امپراطور نرون ، “Colossus” به ارتفاع 35 متر گرفته باشد که درست در کنار آمفی تئاتر قرار داشت و اکنون به طور کامل تخریب شده است. اصطلاح گلادیاتور از گلادیوس ، شمشیر کوتاهی بود که لژیونرها از آن استفاده می کردند ، گرفته شده است. به طور معمول ، گلادیاتورها اسیران جنگی بودند که به آنها اجازه داده می‌شد  برای مدت زمان محدودی در این میدان با یکدیگر و یا با حیوانات وحشی برای آزادی خود بجنگند.

2-میدان ونیز(Piazza Venezia)

میدان ونیز در وسط چهارراه توریستی رم قرار گرفته است. از یکطرف بین کولوسئوم و تالارهای امپراطوری و از طرف دیگر بین خیابان  del Corso و  Nazionale قراردارند. بازدید از ساختمان زیبا و سفید رنگ ویتوریا آمانوئل را که در میدان قراردارد را از دست ندهید این ساختمان به دلیل شکوه ، اهمیت فرهنگی و تاریخی نماد ایتالیا در دو قرن گذشته است. این بنای تاریخی به‌فرمان اولین پادشاه ایتالیا ، ویکتور امانوئل دوم ساخته شد که به آن Altare della Patria (محراب میهن) نیز گفته می شود.این بنای یادبود توسط جوزپه ساكونی طراحی شده و بین سالهای 1895 و 1911 ساخته شده است. در داخل موزه مجموعه ای از آثار در مورد اتحاد ایتالیا وجود دارد. در بیرون و کنار این ساختمان پله هایی قرار دارد که وقتی از آن بالا می‌روید به میدان کامپیدولیو (Piazza Campidoglio) می‌رسید این میدان توسط میکل آنژ طراحی گردیده است که ساختمان مجلس سنا در آن قرار دارد.در وسط میدان تندیس مجمسه سواری مارکوس اورلیوس دیده می‌شود. در کنار پله‌های campidoglio کلیسای سانتا ماریا قرار دارد.فضای داخلی این کلیسا شاید حتی از سنت پیتر یا سنت جان لاتران نیز زیبا تر باشد و دارای خصوصیاتی است که آن را از بقیه جدا می کند: این کلیسا برای تجلیل از قدرت و تجمل پاپ ها ساخته نشده است بلکه تنها کلیسای مردم روم و نهادهای مدنی آن زمان است. در ضلع شمال میدان ونیز ستون تراژن به ارتفاع 40 متر قرار دارد.

3-چشمه تروری(Trevi Fountain)

شما هیچ مکان دیگری در جهان پیدا نخواهید کرد که قدرت همیشه عظمتو قدرت   باورنکردنی آب را مانند روم را جشن بگیرد. فواره Trevi یک اثر هنری خارق العاده است که چیزی فراتر از یک مجسمه صرف است. فواره‌‌ تروی که بر روی یکی از قدیمی‌ترین قناتهای رم، توسط معمار ایتالیایی نیکولاسالوی طراحی و اجرا گردید. این فواره به ارتفاع 26.3 متر و عرض آن 49.15 متر که دارای دو حوضچه می‌باشد در یک میدان کوچک که تقاطع سه خیابان می باشد احداث شده است و به همین خاطر Tervi می‌نامند (treدر زبان ایتالیایی یعنی 3 و vie به معنای راه‌ها) .شکل فواره مانند یک طاق پیروزی است که بیش از نیمی از میدان را اشغال می کند. شکل اصلی نپتون است که درست در مرکز آن واقع شده و خدای دریا است. او در حال سوار بر ارابه ای است که دو اسب دریایی آن را می کشند. در سمت چپ شکل ، یک مجسمه وجود دارد که نشان دهنده فراوانی است ، در حالی که مجسمه در سمت راست ، نشان دهنده گوارایی است. نکته ای که باید درباره Fontana Di Trevi بدانید این است که مردم برای پرتاب سکه از چشمه دیدن می کنند. شما باید سکه را به پشت به سمت آن پرتاب کنید و قرار نیست هنگام پرتاب به پشت نگاه کنید. این بنای یادبود نمادین است و در چندین فیلم مانند وقتی در رم ، سه سکه در فواره و تعطیلات رومی ظاهر شده است. سکه‌های ریخته شده در این حوضچه  صرف امور خیریه می‌گردد.

4-قلعه سانت آنجلو (Castel Sant’ Angelo)

این قلعه یکی از نمادهای رم است. در ابتدا مقبره ای برای امپراتور بزرگ روم ، هادریان در کنار رودخانه تبر بود ولی با گذشت زمان  به قلعه ای تبدیل شد ، هادریان و همسر و پسر ناپدری اش ، امپراتورها رم ، در اتاق خزانه این قلعه دفن شدند.  امروزه ، ساختمان با پل با شکوه باروک که بر روی رودخانه تبر قرار دارد با مجسمه های شگفت انگیز فرشتگان قابل دسترسی است. مجسمه های سفید به زائران نگاه می کنند که عناصر بالایی از مصائب مسیح را در دست دارند.در بالای قلعه یک مجسمه عظیم وجود دارد که نماینده فرشته فرشته مایکل (Archangelo Michele) است.افسانه ها حاکی از آن است که فرشته اعظم مایکل در بالای مقبره ظاهر شده و شمشیر خود را به نشانه پایان طاعون 590 غلاف کرده است. پاپ ها این سازه را از قرن 14 میلادی به قلعه تبدیل کردند.پاپ نیکلاس سوم برای محافظت از خود در برابر حمله احتمالی ، قلعه را به کلیسای سنت پیتر متصل کرد. این راهرو Passetto di Borgo نامیده می شود. در فصل تابستان پیاده روی تا نیمی از فاصله از قلعه در مسیر یا واتیکان امکان پذیر است. پیاده روی رسیدن به واتیکان امکان پذیر نیست ، اما بسیار جذاب است.این قلعه پناهگاه پاپ کلمنت هفتم از محاصره چارلز پنجم Landsknechte در زمان گونی رم (1527) بود.Castel Sant’Angelo حتی زندان بود. به عنوان مثال جوردانو برونو به مدت شش سال در آنجا زندانی بود.

5-واتیکان

واتیکان محل اقامت پاپ رهبر کاتولیکهای جهان، از سال 1929 بعنوان یک کشور مستقل تاسیس گردید تا پاپ بتواند اقتدار جهانی خود را حفظ کند.شهر واتیکان کوچکترین کشور جهان، دارای پرچم، سرود و واحد پول مستقل است. مسئولیت دفاع در برابر هرگونه تجاوز به واتیکان بر عهده نیروی‌های مسلح رم است ولیکن محافظت از پاپ بر عهده گارد سوئیس است. میدان سنت پیترو که در ورودی شهر واتیکان قراردارد به‌صورت بیضی شکل و متقارن با یک ابلیسک (ستون) در وسط آن به ارتفاع 25.5 متر توسط جیان لورنزو برنینی بین سال‌های 1956 تا 1667 ساخته شد. این میدان از این جهت حائز اهمیت است که کاتولیک‌های جهان روزهای یکشنبه برای خواندن آنجلو (دعا) در این مکان جمع می‌شوند. کلیسای سنت پیترو، که در محل دفن اولین اسقف رم یعنی سنت پیترو که از شاگردان عیسی مسیح بود و در سال 64 میلادی به صلیب کشیده شد ساخته شد.کلیسای سنت پیتر یکی از بزرگترین بناهای جهان با مساحت 23000 متر مربع بزرگترین کلیسای پاپ است. موزه های واتیکان دارای مجموعه های هنری نفیس ، باستان شناسی و قوم شناسی است که توسط پاپ های مختلف در طول قرن ها ایجاد شده است ، که آخرین آنها نمازخانه سیستین با سقف تزئین شده توسط میکل آنژ و Stanze della Segnatura است که توسط رافائل تزئین شده است.بازدید از موزه های واتیکان یک تجربه منحصر به فرد است که باید حداقل یک بار در طول زندگی تجربه شود. این بازدید یک سفر طولانی و جالب است که شما را با بیش از بیست قرن تاریخ و هنر پر از احساسات می کند. جالب است بدانید شهر واتیکان در جنگ جهانی دوم دو بار بمباران هوایی شد. اولین واقعه عصر 5 نوامبر 1943 بود که هواپیمایی بمب ها را در منطقه جنوب غربی کلیسای سنت پیتر ریخت و خسارت قابل توجهی به بار آورد اما تلفات جانی نداشت.

6- میدان ناونا (Piazza Navona)

میدان ناونا با جذابیت خود و محصور شده در مجموعه‌ای از بناهای تاریخی، یکی از بزرگترین و زیباترین میدان های شهر رم می‌باشد. این میدان، در سال 86 میلادی بصورت بیضی شکل پیرامون استادیوم دومیتیان ساخته شده است، که در آن جشنواره‌ها و رویدادهای ورزشی برگزار می‌گردید.در مرکز این میدان سه چشمه (  Fontana dei Quattro Fiumi ، Fontana del Moro ،Fontana di Nettuno) قرار دارند که زیبایی خاصی را به این میدان بخشیده‌اند. قطعه اصلی این چشمه یک ابلیسک بلند رومی( ستون بلند) است و اطراف آن چهار شکل دیده می شود که هر یک رودخانه های بزرگ  گنگ ، نیل ، دانوب و ریو  را نشان می‌دهد. همچنین در ضلع غربی میدان کلیسای Sant’Agnese قرار دارد. طبق افسانه ها ، اگنس باکره دقیقاً در همان نقطه ای که کلیسا ساخته شده است، به شهادت رسید. همچنین با توجه به داستان‌هایی که در مورد او وجود دارد ، او را قبل از کشته شدن عریان کرده‌اند ولی موهای او به قدری سریع رشد کرد که برهنگی او را پوشانده است.در این میدان همچنین ساختمان باشکوه براسکی ( Braschi) قراردارد و اکنون موزه رم است .با بازدید از مرکز رم ، نمی توانید از آن عبور کنید! اگر این گفته که همه جاده ها به رم منتهی می شوند، درست باشد، پس به همان اندازه درست است که تمام جاده های رم به میدان ناونا راه دارند! در واقع ورودی های زیادی به میدان وجود دارد و مطمئناً با توجه به اهمیتی که این میدان در تاریخ شهر داشته، تصادفی نیست، این میدان همیشه بسیار شلوغ است از هنرمندان خیابانی ، نقاشان ، توریست ها. بسیاری از رومی ها. به این میدان می آیند تا روی نیمکت ها بنشینند ، یک بستنی بخورند یا در کافه ها و کلوپ هایی که در دورتادور میدان قرار دارند ، به راحتی با یکدیگر گپ بزنند. در واقع Piazza Navona را می توان محبوب ترین میدان برای  رومی ها دانست.

7- میدان اسپانیا (Piazza Spagna)

 Piazza Di Spagna  در پایین پله‌های اسپانیا یکی از مشهورترین میدان‌های رم است. نام این میدان از ساختمان سفارت اسپانیا در این میدان گرفته شده است. در بالای این میدان  کلیسای Trinità dei Monti قرار دارد که در سال 1725 میلادی به کمک 135 پله بهم متصل شده‌اند، منطقه بین میدان و پله های اسپانیا را اتاق نشیمن رم می نامند. در انتهای پایین پله ها چشمه Fontana della Barcaccia یا “چشمه قایق قدیمی” نام دارد. این چشمه به شکل کشتی در حال غرق شدن است و گفته می شود که این بنا بر اساس یک افسانه قومی بنا شده است. این افسانه می گوید که یک قایق ماهیگیری در طی طغیان عظیم رودخانه تایبر در قرن شانزدهم تا این نقطه دقیقاً حمل شده است. طراحی با قایق در حال غرق شدن همچنین به برنینی کمک کرد تا به دلیل فشار کم آب ، بر یک مشکل فنی غلبه کند. این میدان پر از مغازه های مجلل و برندهای معروف بهمراه رستوران‌های زیبا می باشد که باعث شده گردشگران و رومیان ساعت‌ها وقت خود را در این میدان بگذرانند.

8-پانتئون(Pantheon)

پانتئون از دو کلمه یونانی pan ، “همه چیز” و theon ، “الهی” گرفته شده است. در اصل  پانتئون یک معبد کوچک بود که به همه خدایان رومی اختصاص داده شده بود. بین سالهای 25 و 27 قبل از میلاد توسط مارکوس با ترکیب سبک یونانی و رومی ساخته شده است.پانتئون اولین معبدی بود که برای مردم عادی ساخته شد. ورودی معبد یک طرح متقارن و کلاسیک است که دارای 8 ستون در جلو و سه ردیف ستون جهارتایی در امتداد رواق می‌باشد و کلا” با 16 ستون هر یک به ارتفاع 14 متر تشکیل شده است .فضای داخلی به شکل استوانه می‌باشد که بر روی نیم کره ای ساخته شده است وفاقد هر گونه پنجره ای می‌باشد.سقف این معبد گنبدی شکل می‌باشد که نور داخل معبد بوسیله حفره‌ای (چشم معبد) به قطر 9 متر که در داخل گنبد تعبیه شده است تامین می‌گردد.مصالح مصرفی در این معبد ترکیبی از آجر و بتن می‌باشد. پانتئون شامل مقبره های هنرمند مشهور رافائل و چندین پادشاه و شاعر ایتالیایی است.پانتئون رومی با رکورد 9 میلیون بازدید کننده خود در سال 2019 ، بیانگر حداکثر الهام از معماران رومی و عظمت این شهر است و یکی از زیباترین مکان ها برای بازدید در رم می‌باشد.

9-انجمن رومی (Roman Froum)

انجمن رومی بین کولوسئوم معروف و میدان ونزیا در بین دو تپه معروف رم یعنی کاپیتولین و پالاتین واقع شده است.. این انجمن از اوائل قرن 7 قبل از میلاد با وجود فضاهای آیینی اولیه و معابد مانند Regia ( کاخ سلطنتی که بعنوان اتاق تاج و تخت پادشاهان اولیه رم بوده است) و Temple of Vesta (معبد وستا مخصوص الهه رومی)،به مرکز اصلی عمومی شهر و مهمترین مکان برای فعالیتهای مذهبی ، سیاسی ، تجاری و قانونی تبدیل شد.معبد زحل (Temple of satum) که امروزه تنها 8 ستون از آن باقی مانده است.یکی دیگر از آثار باقیمانده در این قسمت طاق سپتیمیوس سوروس (The Arch of Septimius Severus)با سنگهای فید مرمر که در سال 203 به یادبود پیروز‌های رومیادن در جنگ با اشکانیان ساخته شده است.تالار گفتگوی ترایان (Foro Traiano)آخرین تالار امپراتوری بود که در زمینی به مساحت 300متر در 185 متر در روم باستان ساخته شد.از جاهای دیدنی دیگر در این منطقه و نزدیک به کلوسئوم تپه‌های پالاتین (Il Colle Palatino) می‌باشد،این تپه یکی از هفت تپه معروف رم است که رم قدیم بر روی آنها بنا شده است.

 

3-میدان کامپیدولیو (Piazza Campidoglia)

میدان پل کامپیدوگلیو در بالای تپه Capitol در رم قرار دارد ، جایی که روزی  محل سنا ، پایگاه دولتی روم باستان و محل زیارتگاههای مذهبی متعدد بودم و مقدسات رومی مورد ستایش قرار میگرفتند. دسترسی به میدان از طریق پله های باشکوه امکان پذیر است . طراح اصلی میدان  معمار معروف دوران رنسانس میکل آنژ بوده است. میدان شامل 3 ساختمان اصلی است که : 1- ساختمان Senatorio که مقر شهرداری شهر رم می‌باشد. 2- ساختمان  Conservatori  که توسط Guidetto Guidetti و Giacomo Dalla Porta در 1568 ساخته شده و سالن های آن که با نقاشی های دیواری رنگارنگ پوشیده شده است ، گاه گاه برای جلسات سیاسی مورد استفاده قرار می گیرد و طبقه همکف مقر اداره ثبت شهرداری رم است. همچنین در این میدان میتوانید مجسمه گرگ با رومولوس ورموس ببینید.3-ساختتمان  nuovo که موزه هنر (Capitoline Museum)در آن قراردارد دارد.این ساختمان بیشتر شامل مجسمه های یونانی و رومی است. مجسمه های نیم تنه ای از سیاستمداران ، دانشمندان و شاعران یونانی را می توانید در این موزه تماشا کنید.

مقصد دوم: سفر به فلورانس با لیو پرواز

در تور دور ایتالیا پس از بازدید از جاهای دیدنی رم از این شهر زیبا خداحافظی می‌کنید و ادامه تور را با رفتن به فلورانس ادامه می‌دهید، برای سفر به شهر فلورانس با قطار از ایستگاه ترمینی رم به سمت فلورانس حرکت کنید، مدت‌زمان این سفر با قطار سریع‌السیر حدود 90 دقیقه هست، پس از رسیدن به فلورانس در ایستگاه قطار سانتا ماریا نولا باید پیاده شوید. در تور ایتالیا لیو پرواز ما هتل شما را در این منطقه رزرو می‌کنیم، تا بتوانید با قدم زدن در شهر فلورانس مرکز استان توسکانا ایتالیا از بسیاری از شاهکارهای هنر و معماری رنسانس لذت ببرید. قبل از شروع به گشت‌وگذار در شهر فلورانس، بهتر است به شما بگویم به شهری سفر می‌کنید که هنرمندان باورنکردنی، دانشمندان شگفت‌انگیز و تاریخ هیجان‌انگیز دارد که رمان‌های فراوانی در مورد آن نوشته‌اند.

تور ایتالیا - لیو پرواز

دیدنی‌های فلورانس در تور ایتالیا

باید یادآور شوم، آثار و بناهای معماری فراوانی در شهر فلورانس وجود دارد، ولیکن به دلیل مدت کوتاهی که شما در تور ایتالیا در این شهر هستید، امکان بازدید از تمام جاذبه‌های گردشگری فلورانس مقدور نیست، لذا من در اینجا مهم‌ترین آن‌ها را برای شما می نویسم.

تور ایتالیا - ساختمان قدیمی

ساختمان قدیمی

ساختمان قدیمی (palazzo Vecchio) یا قلعه قدیمی یکی از بناهای مربوط به قرن 12 میلادی است که نشانگر هنر معماری و قدرت شهر فلورانس می‌باشد. ارتفاع برج این ساختمان 94 متر هست که در پرفراز آن‌ یک پرچم بزرگ قرار دارد. در ورودی ساختمان یک نسخه از مجسمه داود میکل‌آنژ برای نمایش وجود دارد.

تور ایتالیا - پل قدیمی

پل قدیمی

پل قدیمی (Ponte Vecchio) زیباترین پل قوسی شکل فلورانس به طول 95 متر، بر روی رود آرنو است، بر روی این پل مغازه‌های فراوان طلافروشی قرار دارد. در هنگام بازدید از این پل قفل‌های فراوانی می‌بینید که بر روی حفاظ‌های دو طرف این پل زده‌اند، این قفل‌ها را عشاق به نشانه عشق خود به پل می‌بندند و معمولاً نام عشق خود یا حرف اول آن را بر روی قفل حک می‌کنند و به نشانه عشق ابدی بروی حفاظ‌های این پل می‌گذارند.

تور ایتالیا - میدان سنوریا

میدان سینوریا

میدان سینوریا (Piazza Signoria) به شکل حرف ال (L) هست و در مقابل ساختمان قدیمی و معروف‌ترین میدان فلورانس است این میدان در فاصله دومو تا رودخانه آرنو قرار دارد.

تور ایتالیا - گالری Uffizi

گالری Uffizi

گالری Uffizi این کاخ گالری، مشهورترین و معروف‌ترین موزه فلورانس است تعداد بسیار فراوانی از آثار هنرمندانی چون میکل‌آنژ، سائروبوتیچلی، لئوناردو داوینچی، رافائل و بسیاری از هنرمندان دیگر است. شما با دیدن آثار موجود در این کاخ گالری سفری در زمان داشته و می‌توانید فلورانس آن دوران را از نگاه خالقان این آثار ببینید.

تور ایتالیا - کلیسای جامع فلورانس

دومو فلورانس

دومو فلورانس (Duomo Firenze) یا همان کلیسای سانتا ماریا دل فیوری، کلیسای جامع فلورانس است. این ساختمان در سال 1436 به سبک گوتیک و با طرحی از آرنولفو در سال 1296 شروع شد ودرسال 1436 پایان یافت. بازدید از این بنای زیبا را در سفر به فلورانس از دست ندهید.

تور ایتالیا - میدان میکل آنژ

 میدان میکل‌آنژ

شما می‌توانید از میدان میکل‌آنژ (piazzale michelangelo)  یک نمای کامل از شهر فلورانس را ببینید. مهم نیست جه ساعتی از روز در این میدان هستید، کاملاً متوجه می‌شوید در هرزمانی که به آنجا می‌روید می‌توانید تصویری حیرت‌انگیز به فلورانس را ببینید. جالب است بدانید این میدان توسط میکل‌آنژ ساخته نشده و یا ازنظر قدمت تاریخی به قدمت مجسمه داوود نمی‌رسد،  بلکه این میدان در سال 1869 توسط معمار فلورانسی GIUSEPPE POGGI بناشده است و در حال حاضر یکی از نقاط دیدنی شهر فلورانس می‌باشد.

 تور دور ایتالیا معمولاً ترکیبی از بازدید از 5 شهرهای توریستی ایتالیا یعنی رم ،فلورانس ، پیزا، ونیز و میلان است . معمولا” این شهرها مقاصد اولیه گردشگرانی است که برای اولین بار برای سفر به ایتالیا می آیند.

مقصد سوم: سفر به پیزا با لیو پرواز

در تور ایتالیا پس از بازدید از شهر فلورانس و با توجه به اینکه شهر پیزا در فاصله یک ساعتی از شهر فلورانس قرار دارد ، می‌توانید با قطار صبح به شهر پیزا بروید واز مکانهای دیدنی این شهر بازدید کنید و مجدد به شهر فلورانس برگردید.

دیدنی‌های پیزا در تور ایتالیا

تور ایتالیا - برج پیزا

برج کج پیزا

معروف‌ترین مکان دیدنی شهر پیزا، برج کج پیزا هست. ساخت برج پیزا در سال 1173 شروع شد، این برج در 8 طبقه طراحی‌شده بود ولیکن قبل از کامل شدن در سال 1372 در ارتفاع 23 متری در طبقه سوم، شروع به کج شدن کرد و علت کج شدن جنس نرم محل احداث برج بود ولی سرانجام با بررسی مجدد نقشه معماری برج، در دهه 1300 برج تکمیل گردید. این برج زیبای استوانه‌ای از جنس سنگ مرمر به طول 56 متر است و هدف از بنای آن، ساخت برجی بری کلیسای این شهر بوده است. این برج در کنار دومو  پیزا  در میدان دومو این شهر قراردادند.شما میتوانید مقاله چرا برج پیزا کج شد را در وبللاگ ما بخوانید .

تور ایتالیا - برج پیزا

کلیسای جامع پیزا

کلیسای جامع پیزا یا همان سانتا ماریا، این کلیسا هم‌زمان با بازسازی کلیسای سان مارکو ونیز ساخته‌شده است و به‌احتمال‌زیاد یک رقابت خاموش بین دو شهر ونیز و پیزا برای ایجاد زیباترین و مجلل‌ترین بناها بوده است. البته در کنار کلیسای زیبای سان مارکو، این رقابت یک دستاورد جالب بنام برج پیزا را نیز داشته است!

مقصد چهارم: سفر به ونیز با لیو پرواز

در تور ایتالیا پس از بازدید از شهر فلورانس و پیزا از شهر فلورانس خداحافظی کرده، ادامه تور دور ایتالیا را با رفتن به ونیز ادامه می‌دهیم، برای رفتن به ونیز از ایستگاه قطار سانتا ماریا نولا فلورانس به سمت ونیز حرکت می‌کنیم. مدت‌زمان این سفر با قطار سریع‌السیر حدود 90 دقیقه است. پس از رسیدن در فلورانس در ایستگاه قطار مستره پیاده می‌شوید. دقت کنید ونیز دارای دو ایستگاه قطار است، درصورتی‌که هتل خود را نزدیک به کانال گرفته‌اید باید در ایستگاه سان لوچا پیاده شوید و اگر هتل خود را در منطقه خشکی ونیز گرفته‌اید باید در ایستگاه مستره پیاده شوید.

تور ایتالیا - شهر ونیز

شهر زیبای ونیز با قدمت 1500 ساله، یکی از برترین مقاصد گردشگری جهان با بازدید حدود 20 میلیون نفر در سال می‌باشد. این مقصد جذاب از 117 جزیره تشکیل‌شده که بروی تالاب ونیز قرار دارند و در طول تاریخ بناها و بندرهایی که در آنجا ساخته‌شده این شهر را به این صورت درآورده است. کانال‌های شهر ونیز با پل‌های زیادی که در سطح شهر وجود دارند، به هم وصل شده‌اند. مطمئناً معماری و بافت خاص این شهر، یکی از به‌یادماندنی‌ترین خاطرات شما از تور ایتالیا خواهد بود.

تور ایتالیا - میدان سن مارکو

میدان سن مارکو

یکی از زیباترین جاهای دیدنی ونیز، میدان سان مارکو است، سان مارکو اصلی‌ترین میدان شهر ونیز و محل استقرار ساختمان‌های مهم دولتی و سایر امکانات اصلی شهر است، این میدان در قرن نهم میلادی به شکل مربع بناشده است؛ و با طراحی مجدد معمار معروف آندریا تیرالی با سنگ طبیعی و در یک الگوی پیچیده سنگ‌فرش شد. این میدان در تمام فصل‌ها و در هر ساعتی از روز زیبایی خاص خود را دارد؛ و گاهی اوقات در آن کنسرت‌های روباز اجرا می‌شود؛ و می‌توانید عصرها با نشستن در یک کافی‌شاپ و خوردن قهوه از کنسرت‌های زنده‌ای که در محوطه میدان اجرا می‌شود لذت ببرید. همچنین در این میدان کبوترهای فراوانی می‌بینید. اما به یاد داشته باشید غذا دادن به کبوترها در ونیز تخلف محسوب می‌شود و جریمه بالایی دارد؛ پس وسوسه نشوید! در این میدان کلیسای سان مارکو، برج ناقوس و کاخ دوگ قرار دارد. این میدان در حال حاضر یک مرکز تجاری برای ونیزی‌هاست. همچنین در این میدان کتابخانه ملی سان مارکو، موزه باستان‌شناسی نیز قرار دارد.

تور ایتالیا - برج ناقوس ونیز

برج ناقوس

برج ناقوس که در میدان سان مارکو قرار دارد، در ابتدا در قرن نهم میلادی ساخته شد و نهایتاً در سال ۱۹۱۲ پس از فروپاشی، مجدداً با ۹۹ متر ارتفاع ساخته شد. از دیگر جاهای دیدنی ونیز کلیسای سان مارکو می‌باشد که در انتهای میدان سان مارکو و مجاور به کاخ دوگ قرار دارد. این کلیسای زیبا در سال ۱۷۰۱ میلادی با الهام از ترکیب سبک‌های غربی و شرقی توسط دوگ دومنیکا ساخته‌شده است. نام دیگر این کلیسا، کلیسای طلا است و از سال ۱۸۰۷ تاکنون اسقف اعظم ونیز در آن ساکن است.
همچنین درصورتی‌که می‌خواهید منظره زیبایی از کل ونیز، تالاب و جزایر آن را ببینید کافی است با استفاده از آسانسور موجود در برج ناقوس که ۶۰ متر ارتفاع دارد بالا بروید.

تور ایتالیا - پل ریالتو

پل زیبای ریالتو

یکی دیگر از جاهای دیدنی ونیز که در سفر به ونیز حتماً باید از آن بازدید کرد، پل سنگی قوسی ریالتو بر روی کانال ونیز است که در باریک‌ترین کانال ونیز احداث‌شده است. این کانال تا دهه ۱۸۵۰ تنها سازه ثابت عبور از کانال بود و به همین علت مغازه‌های بسیاری بر روی آن ساخته‌شده است.

تور ایتالیا - لیو پرواز

پل افسوس

از دیگر جاهای دیدنی ونیز در میدان سان مارکو پل افسوس هست. این پل بین دادگاه ونیز که در قصر دوگ و زندان ونیز قرار دارد این پل آخرین محلی بود که زندانیان قبل از رفتن به زندان، شهر را برای یک‌بار دیگر می‌دیدند.

تور ایتالیا - کانال ونیز

کانال ونیز

در سفر به ونیز، اولین جاذبه گردشگری که توجه شما را به خود جلب می‌کند کانال ونیز است، این کانال به شکل S، دارای ۳ کیلومتر طول با عرضی بین ۳۰ تا ۷۰ متر است و شهر ونیز را به دو قسمت تبدیل کرده است. بخش عمده حمل‌ونقل ونیز از طریق این آبراه انجام می‌شود. درگذشته رفت‌وآمد روی کانال از طریق قایق‌هایی موسوم به گوندولاها انجام می‌شد، ولی امروزه این گوندولاها جای خود را به اتوبوس آبی و تاکسی آبی داده‌اند، در دو طرف کا‌نال ساختمان‌های زیبا که عمدتاً هتل‌ها، کاخ‌ها، کلیساها ساختمان‌های عمومی می‌باشند، به چشم می‌خورند. ارتباط دو طرف کانال از طریق پل‌هایی که بر روی کانال ساخته‌شده است امکان‌پذیر است که مهم‌ترین آن پل ریالتو است.

تور ایتالیا - کارناوال ونیز

کارناوال ونیز

 کارناوال ونیز یک جشنواره سالانه است که در ونیز ایتالیا برگزار می‌شود، کارناوال با جشن عید مسیحیان، چهل روز قبل از عید پاک برگزار می‌شود یعنی از ۱۶ فوریه تا ۵ مارس هرسال. این جشنواره به دلیل استفاده از ماسک‌های پیچیده و منحصربه‌فرد در جهان شهرت دارد. این کارناوال به علت آوازه و قدمت خود هنوز هم سالانه هزاران گردشگر را به خود جلب می‌کند که برای دیدن لباس‌ها و ماسک‌هایی که مردم به تن کرده‌اند، به خیابان‌ها و میدان‌ها می‌آیند. جالب است بدانید ساخت ماسک یک سنت قدیمی در ونیز است که به صدها سال قبل برمی‌گردد و به خاطر وجود همین ماسک‌ها، کارناوال ونیز یکی از بی‌نظیرترین‌هاست. درواقع در این کارناوال افراد با پوشیدن ماسک و لباس هویت اصلی خود را پنهان می‌کنند و بدین‌صورت اختلاف طبقاتی از بین می‌رود و همگان در کنار هم در این مراسم به رقص و میهمانی می‌پردازند. این کارناوال در سال ۱۲۹۶ با تصویب سنا به یک جشن عمومی تبدیل شد.

تور ایتالیا - صنایع دستی جزیره بورانو

جزیره مورانو

از مکان‌های دیدنی دیگر در شهر ونیز جزیره مورانو است. این جزیره به دلیل سنت دیرینه شیشه‌سازی و کریستال، به شهر شیشه‌سازی معروف است با قدم زدن در این شهر می‌توانید از دیدن فروشگاه‌های جذاب فروش محصولات شیشه‌ای و کریستالی لذت ببرید.

تور ایتالیا - جزیره بورانو

جزیره بورانو

جزیره رنگارنگ بورانو یکی دیگر از جاهای دیدنی ونیز است که در تور ونیز و سفر به این شهر نباید از دست بدهید. این جزیره زیبا در بین ۱۰ شهر پررنگ جهان قرار دارد و خانه هنرمندان بزرگی چون بالداساره گالوایی هست.

تور ایتالیا - نمایی از میدان سن مارکو ونیز

کاخ دوگ

از دیگر ساختمان‌های موجود در این میدان سان مارکو، کاخ دوگ است که در کنار، کانال ونیز و کلیسای سان مارکو قرار دارد. همچنین در این میدان کتابخانه ملی سان مارکو و موزه باستان‌شناسی نیز قرار دارند. جالب است بدانید بین کاخ دوگ و کتابخانه ملی یک میدان کوچک قرار دارد که در داخل آن دو ستون قرار دارد. این ستون‌ها تا مدت‌ها به‌عنوان دروازه رسمی شهر ونیز شناخته می‌شدند و میدان سان مارکو از طریق این میدان کوچک به کانال ونیز دسترسی دارد.

تور ایتالیا - کلیسای سن جورجو

جزیره و کلیسای سان جورجو

جزیره و کلیسای سان جورجو یکی از دیگر از جاهای دیدنی ونیز جزیره سان جورجو است، جزیره‌ای بسیار زیبا دریک منطقه‌ی بی‌نظیر و آرام برای لذت بردن از زیبایی‌های ونیز غوطه‌ور شدن در تاریخ. در مورد تاریخچه این جزیره خوب است بدانید در سال ۷۹۰ میلادی اولین کلیسا بر روی این جزیره ساخته شد و در سال ۹۸۲، دوگ پادشاه وقت ونیز این جزیره را به یک راهب داد تا صومعه را ایجاد کند تا اینکه در قرن نوزدهم توسط ناپلئون به یک منطقه نظامی تبدیل گردید و نهایتاً  در سال ۱۹۵۱ کانت ویتوریو این جزیره را خریداری کرد و به‌افتخار پسرش جورجیو تلاش کرد تا زیبایی ازدست‌رفته این جزیره را به آن برگرداند.

در تور ونیز بازدید از این جاذبه‌های زیبای شهر ونیز را از دست ندهید، چراکه ونیز یکی از جاذبه‌های گردشگری دنیاست که هرکس حداقل یک‌بار باید از آن بازدید کند.

مقصد آخر: شهر میلان

در ادامه مسیر در تور دور ایتالیا به مقصد پنجم و آخر سفرمان می‌رسیم. برای رفتن از ونیز به میلان پیشنهاد لیوپرواز به شما استفاده از قطار است. شما می‌توانید از ایستگاه مستره (Mestre) شهر ونیز با قطار سریع‌السیر Froccerossa به ایستگاه Milan centrale بروید. مدت‌زمان عادی این سفر حدود 3 تا 4 ساعت است اما با قطار سریع‌السیر شما در 2:15 دقیقه به شهر زیبای میلان می‌رسید. شهر میلان پایتخت مد و فشن جهان، دومین شهر پرجمعیت ایتالیا، جایگاه هنرمندان و روشنفکران، مرکز تجارت ایتالیا، شهر تیم فوتبال آ.ث میلان است. میلان در حقیقت محل تلاقی تاریخ غنی ایتالیا بازندگی مدرن امروز است؛ اکثر برندهای معروف دنیا نظیر ورجیو آرمانی، ورساچه، پرادا، دولچه و گابانا، پلیس، ری بن و لوکساتیا در کنار آثار فرهیخته تاریخی در این شهر قرار دارند. شهر میلان به خاطر غنای فرهنگی و تجاری که دارد، دارای اماکن دیدنی بسیار زیادی است که بیشتر آن‌ها نیز در حومه میدان دومو میلان قرار گرفتند. در زیر بعضی از دیدنی‌های این شهر جذاب را به شما معرفی می‌کنیم.

تور ایتالیا - لیو پرواز
تور ایتالیا - کلیسای دومو میلان

کلیسای جامع میلان

کلیسای جامع میلان (Duomo di Milano) مهم‌ترین جاذبه گردشگری این شهر محسوب می‌شود. این کلیسا با معماری مجلل و محصورکننده خود یکی از بزرگ‌ترین آثار ساخت سبک گوتیک جهان بشمار می‌رود. همچنین در مذهب کاتولیک این کلیسا جزو کلیساهای برتر و مقدس شمرده می‌شود و رتبه سوم کلیساهای مقدس کاتولیک را در جهان داراست. مهم‌ترین اثر تاریخی موجود در این کلیسا صلیبی است که به خود عیسی مسیح منسوب شده است.

تور ایتالیا - قلعه اسفورزسکو

قلعه اسفورزسکو

این قلعه که از آثار قرن 15 میلادی محسوب می‌شود درواقع نماد امنیت و قدرت شهر میلان محسوب می‌شود و درگذشته یکی از بزرگ‌ترین قلعه‌های اروپا بوده است. به خاطر سکونت خانواده‌های سلطنتی این قلعه سرشار آثار هنری و تاریخی است و در حال حاضر ازآنجا به‌عنوان موزه استفاده می‌شود.

تور ایتالیا - تابلوی شام آخر

تابلوی شام آخر

یکی از گران‌بهاترین و باارزش‌ترین گنجینه‌های شهر میلان که در قلب کلیسای سانتا ماریا نقش بسته است تابلوی مشهور شام آخر اثر لئوناردو داوینچی است. در بحبوحه جنگ جهانی دیوارهای کلیسا و تابلو آسیب‌های زیادی دیدند اما به خاطر طرفداران زیاد این اثر همچنان پابرجاست. تابلوی شام آخر با الهام از داستان شام آخر مسیح توسط نقاش بزرگ لئوناردو داوینچی بر دیوار کلیسای سانتا ماریا کشیده شده است.

تور ایتالیا - کانال ناویلی

کانال ناوگیلی

کانال ناوگیلی کانال‌های شهر میلان درگذشته در جهت آبیاری مزارع این شهر احداث شدند اما به‌مرور زمان گسترش یافتند و جهت حمل بار نیز از این کانال‌ها استفاده شد. در حال حاضر گشت‌وگذار بروی این کانال‌ها حدود 55 دقیقه با کشتی‌های تفریحی زمان می‌برد و یکی از جاهای گردشگری مطرح شهر میلان محسوب می‌شود تا جاییکه به آن ونیز شهر میلان نیز میگویند.

تور ایتالیا - لیو پرواز

گالری ویتوریو امانوئل

گالری ویتوریو امانوئل از شاهکارهای معماری جهان و از یکی از قدیمی‌ترین مراکز خرید سرپوشیده جهان به‌حساب می‌آید. سقف این بنای فوق‌العاده از شیشه و کف آن از سرامیک پوشیده شده است. داخل این گالری انقدر جذاب است که اگر شما هیچ خریدی هم انجام ندهید، بازهم حس بازدید از یک اثر هنری فوق‌العاده را خواهید داشت.

تور ایتالیا - دریاچه کومو

گشت یک‌روزه به دریاچه کومو

در دل تور میلان و بازدید از این شهر شما می‌توانید از یک تور یک‌روزه استفاده کنید و سفری کوتاه با استفاده از قطار به معروف‌ترین دریاچه کشور ایتالیا یعنی دریاچه کومو داشته باشید. این دریاچه در 50 کیلومتری شهر میلان واقع‌شده و در کنار بازدید از آثار بیشمار هنری و تاریخی، از طبیعت بی‌نظیر ایتالیا نیز بازدیدی داشته باشید.

تور ایتالیا - ورزشگاه سن سیرو

ورزشگاه سن سیرو

و در پایان تور ایتالیا یک مژده به فوتبال دوستان، در بازدید از شهر میلان شما می‌توانید از ورزشگاه زیبای سن سیرو نیز بازدیدی داشته باشید. این ورزشگاه بزرگ‌ترین ورزشگاه کشور ایتالیا نیز محسوب می‌شود و دو تیم پرطرفدار آ.ث میلان و اینترمیلان در این ورزشگاه بازی‌هایشان را برگزار می‌کنند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید نام این ورزشگاه در زمان بازی‌هایی که تیم اینترمیلان میزبان آن‌ها است به جوزپه مئاتزا تغییر می‌کند و در زمان بازی‌های تیم آ.ث میلان سن سیرو نامیده می‌شود. در این ورزشگاه علاوه بر بازی‌های فوتبال مراسم‌های دیگری ازجمله کنسرت برگزارشده است و این ورزشگاه یکی از نمادهای شهر میلان نیز هست.

و در پایان

همان‌طور که در ابتدای این مقاله به شما گفتم، سفر به دور ایتالیا با تور ایتالیا به فیلمی سراسر جذابیت شباهت دارد. فیلمی که در آن شما به گذشته سفر می‌کنید، از مهد هنر و تمدن اروپا بازدید می‌کنید، پایتخت مد و فشن جهان را می‌بینید و از غذاهای لذیذ ایتالیایی تناول می‌کنید. امیدوارم در این مطلب توانسته باشم گوشه‌ای از جذابیت‌های کشور زیبای ایتالیا را به شما معرفی کرده باشم. به امید اینکه شما خواننده عزیز، همسفر ما در تور دور ایتالیا بعدی باشید.

تورهای نوروز ایتالیا

رم (5روز)

تورهای نوروز ایتالیا

میلان (6روز)

تورهای نوروز ایتالیا

رم،بارسلونا (7 روز)

تورهای نوروز ایتالیا

رم،پاریس (7روز)

تورهای نوروز ایتالیا

رم،فلورانس،ونیز،میلان (11روز)

تورهای نوروز ایتالیا

رم،ونیز،میلان (9روز)

تورهای نوروز ایتالیا

میلان،فلورانس،ونیز (9روز)

تورهای نوروز ایتالیا

ونیز،فلورانس،جنوا (9روز)

تورهای نوروز ایتالیا

رم،میلان (7روز)

تورهای نوروز ایتالیا

رم،ونیز (6روز)

تورهای نوروز ایتالیا

میلان،پراگ (7روز)

تورهای نوروز ایتالیا

رم،فلورانس،ونیز (8روز)