تور باکو با لیو پرواز فرصتی است مناسب، برای شناخت بهتر این شهر تا در طول سفر چند روزه ، بتوانید با فرهنگ و آداب و رسوم این سرزمین آشنا شوید. باکو پایتخت کشور آذربایجان ، مقصد اول بسیاری از گردشگران در سفر به این کشور میباشد. جمهوری آذربایجان که نام آن از آتش گرفته شده است، یکی از باستانی ترین کشورهای دنیا محسوب می شود. بیشتر مردم آذربایجان آتش پرست بوده اند و آتش را خدای خود می دانستند. در زبان ترکی «آذر» به معنای نگهبان آتش یا مرد شجاع معنی شده است. کشور باستانی و تاریخی  آذربایجان در گذشته های دور جزو کشور ایران بوده است، که بعدها از آن جدا گردید. چنانچه درتور باکو گذرتان به این کشور افتاد، بدون شک با بخشی از تاریخ و فرهنگ شبیه به ایران مواجه خواهید شد. در سال 642 میلادی جمهوری آذربایجان توسط اعراب فتح شد و همین پیروزی باعث شد که اسلام در آنجا رواج پیدا کند. سرزمین آذربایجان که دستخوش کشورگشایی خیلی از پادشاهان شده بود موجب شد که تاریخچه زیادی در این دیار به یادگار بماند.

شهر باکو در تور باکو

زیبایی جمهوری آذربایجان به لطف همسایگی با دریای خزر و کوههای قفقاز است. این کشور که در جنوب رشته کوه های قفقاز و از سمت شمال همجوار با رودخانه ارس و دریای خزر است. کوهستان های آذربایجان از آب و هوای بی نظیری برخوردار است. بیرون از  باکو ، زمین هایی با ذخایر نفتی و گازی وجود دارد. براساس آخرین آمار جمعیت جمهوری آذربایجان حدود 10 میلیون نفر است.

در تور باکو و سفر به این شهر متوجه می شوید که حدود 99.2 درصد جمعیت این کشور مسلمان هستند و دین اسلام را قبول دارند. زبان آذربایجانی (ترکی آذری) زبان اصلی بوده و تا حدودی به ترکی مدرن نزدیک است. علاوه بر ترکی، زبان های روسی، ارمنی، تاتی، تالشی و لزگی نیز در آذربایجان رونق دارد.نزدیکی بیش از حد فرهنگ مردم آذربایجان به فرهنگ ایرانی، رغبت مسافران را برای بازدید از آذربایجان بیشتر کرده است. هرچند فرهنگ آذربایجان همانند دیگر کشورها دستخوش تغییرات زیادی بوده است، اما با اینحال هنوز بخشی از آن باقی مانده است.

آب و هوای کشور آذربایجان

طبیعت زیبای آذربایجان برگرفته از سه ویژگی جغرافیایی خاص خط ساحلی دریای خزر، سلسله کوههای قفقاز و فلات وسیع بخش مرکزی کشور می باشد. به جرات می توان گفت که 40 درصد سرزمین را کوههای مرتفع مانند کوه بازاردوزو با ارتفاع 4500 متری در برگرفته است.9 گونه آب و هوایی را می توانید در تور باکو به خوبی لمس کنید. جلفا و اردوباد جزو سردترین و گرم ترین مناطق جمهوری آذربایجان هستند. اگر قصد خرید تور باکو را در بهترین فصل سال دارید، پیشنهاد می دهیم که در فصل های بهار و تابستان اقدام کنید.

طبیعت آذربایجان در تور باکو

شهرهای معروف جمهوری آذربایجان

شهر باکو 

در تور باکو اگر به دنبال طبیعت ناشناخته، دیدن مکان های تاریخی، پارک های ساحلی، جشنواره های موسیقی، انواع مکان های تفریحی متنوع و هیجان انگیز هستنید، پیشنهاد می دهیم حتما از شهر باکو سفر خود را آغاز کنید.جاذبه های دیدنی موزه فرش آذربایجان، موزه ادبیات نظامی گنجوی، کاخ شادی، کاخ شیروان شاهی، میدان فانتن، باغ آب، برج شعله، تارگوویی باکو و قلعه دختر تنها بخش کوچکی از زیبایی های شهر باکو است.تنوع فصل ها چیزی از این زیبایی ها نمی کاهد بلکه آن را دو چندان نیز می کند. تابستان های گرم و مرطوب، بهارهای خنک و پر از شکوفه، پاییز فرح بخش و روح انگیز در کنار زمستان سرد چشم ها را به خوبی نوازش می دهد.

تور باکو

شهر نخجوان

در تور باکو بازدید از شهر نخجوان را که نه تنها یک شهر توریستی نیست بلکه در دل خود تاریخ کهن جمهوری آذربایجان را دارداز دست ندهید. نخجوان یکی از شهرهای زیبای آذربایجان است که تندیس بابک خرمدین را بعنوان بزرگ مرد آذربایجان نگهداری می کند. وجود نخجوان در دامنه کوههای قفقاز با وجود قله های سربه فلک کشیده و پرندگان زیبا و طبیعت بکر، هر گردشگری را مجذوب خود کرده است. نخجوان را به عنوان یک شهر متنوع آب و هوایی بدانید که بهاری دلچسب و زمستانی فوق العاده را به همگان هدیه می کند.

نخجوان در تور باکو

شهر لریک آذربایجان

اگر بخواهیم در طول تور باکو از هوای تمیز لذت ببریم، بهتر است سری به شهر لریک بزنیم. لریک در جنوب آذربایجان واقع شده است و از طرف شمال با شهرهای ماساللی و یاردیملی همسایه و از سمت غرب با کشور ایران همجوار است.در صورتی که می خواهید با جاذبه ها و مکان های دیدنی شهر لریک اشنا شوید باید بگوییم که قبرستان قزلباش (قلعه دختر)، اوغلان قالاسی (قلعه پسر)، مجسمه قوچ، مقبره نظام الدین عمر شهسوار و غار بوزیرو شما را محو خود خواهد کرد. اگر تمایل دارید تمام جاذبه های لریک را ببینید بایستی تمام روزهای تور آذربایجان را در این شهر سپری کنید.

شهر لریک در تور باکو

شهر شیروان

شیروان دقیقا در مرکز جمهوری آذربایجان واقع شده است و یکی دیگر از شهرهای توریستی این کشور است. شیروان به عنوان یکی از قدیمی ترین و بزرگترین شهر آذربایجان شناخته شده که جمعیتی بیش از 75 هزار نفر را جای داده است. شیروان به دو بخش تقسیم شده است. قسمت اعظم آن را یعنی در حدود 98 درصد آذربایجانی ها تشکیل داده اند و قسمت دیگر را تاتارها، اکراینی ها و ترک ها تشکیل داده اند. زوبوفکا برای خیلی ها می تواند آشنا باشد. زوبوفکا نام قدیم شهر شیروان بوده که در سال 1963 تغییر یافته است.در تور باکو سفر به این شهر را از دست ندهید.

شهر شیروان در تور باکو

شهر قوبا

قوبا بعنوان یکی از شهرهای شمالی جمهوری آذربایجان بوده که از سمت شمال با شهرستان قوسار، از جنوب با شهرستان شاماخی و از غرب با شهرستان قبله همسایه است. قوبا به پایتخت جمهوری آذربایجان نزدیک بوده و همین امر باعث شده از نظر گردشگری پیشرفت شایانی داشته باشد.از جاذبه های دیدنی قوبا می توان به رودخانه و آبشارهای دیدنی، جنگل، طبیعیت بکر و دیگر موارد اشاره کرد. روستاهای قوبا از خود شهر طرفدارهای بیشتری دارد، به نحوی که در تور باکو ، گردشگران تمایل دارند بیشتر زمان خود را در این روستاهای این منطقه  سپری کنند.

شهر قوبا در تور باکو

جاذبه های دیدنی آذربایجان

دریاچه باتابات (Batabat Lake)

از هر چه بگذریم سخن گشت و گذار و مکان های دیدنی به هنگام تور ارزان باکو خوش‌تر است. دریاچه باتابات مخصوص افرادی است که به دنبال مکانی بکر و آرام هستند. باتابات در شهر نخجوان در بین رشته کوههای شاهبوز و در ارتفاع 2500 متر از سطح دریا قراردارد . این دریاچه 16 هکتار وسعت دارد و با وجود یک جزیره شناور بر روی آن ، و فضای سبز و دلنشین خود توانسته است گردشگران زیادی را به سمت خود بکشاند

دریاچه باتابات در تور باکو

مرکز فرهنگی حیدر علی اف (Heydar Aliyev Cultural Center)

بی دلیل نیست که شهر زیبای باکو بعنوان شهر فرهنگ و تمدن جهموری آذربایجان مشهور شده است. مرکز فرهنگی حیدر علی اف با زیربنای 57 هزار مترمربع دارای چشم نوازی عالی و به یادماندنی است. حیدر علی اف با معماری مدرت و فوق العاده زاها حدید، طراح مشهور طراحی شده است. سازه این مکان چنان خیره کننده است که ساعت ها به تماشای آن خیره خواهید ماند. نمایشگاه دائمی از لوازم، اتومبیل، لباس های حیدرعلی اف و هدایا در داخل مرکز فرهنگی تعبیه شده است.

مرکز فرهنگی حیدر علی اف در تور باکو

موزه فرش آذربایجان (Azerbaijan Carpet Center)

عاشقان فرش حتما در تور باکو  مسیر خود را به سمت موزه فرش آذربایجان تغییر دهند. موزه فرش مخصوص افراد و گردشگرانی مهیا شده است که تمایل دارند با فرهنگ و سنت جمهوری آذربایجان آشنا شوند. مشاهده انواع فرش ها با طرح ها و رنگ های مختلف شما را در دنیای هنر غرق خواهد کرد. در موزه فرش آذربایجان آثار فرش های ایرانی و داغستانی به خوبی مشاهده می شود.

موزه فرش آذربایجان در تور باکو

برج های شعله (Flame Towers)

تور باکو فرصتی مناسب برای دیدن برج‌های معروف شغله در باکو هست .این برج‌های شعله در واقع 3 برج شیشه ای هستند که نماد شهر باکو شده است. برج شعله بعنوان برج های معروف و زیبای دنیا در ارتفاع های 161، 165، 182 متر طراحی و ساخته شده است. هر کدام از برج ها کارایی خاص خود را دارند. یکی از برج ها مسکونی بوده، یکی کاملا تجاری و اداری و دیگری یک هتل بسیار مجلل و شیک است.برج شعله که با 10هزار قطعه لامپ ال ای دی آذین شده است در صبح دارای رنگی بین سبز و آبی است و در شب با روشن شدن چراغ ها همچون آتش سوزان، برافروخته می شود.

برج های شعله تور باکو

قلعه دختر باکو (Baku Girl Tower)

قلعه دختر در شهر باکو داستان عجیب و غریبی را در دل خود دارد. داستان شنیدنی و عجیب در کنار قدمت چند هزار ساله برج باعث شده که این برج تبدیل به یک برج افسانه ای و توریستی شود. یکی از عجایب این قلعه به ردپای دختر شاه پریان برمی گردد، که شما را وسوسه خرید تور باکو می کند. اگر به بالای قلعه دختر بروید می توانید به راحتی شهر قدیم و خلیج باکو را ببنید و عکس های زیبایی را به یادگار بگذارید.

قلعه دختر در تور باکو

پارک ونیز کوچک (Baku Little Venice Park)

تور باکو ،بدون دیدن پارک کوچک ونیز اصلا صفایی ندارد. پارک زیبای ونیز کوچک در شهر باکو بعنوان پرطرفدارترین جاذبه های  گردشگری باکو به شمار می آید. ونیز کوچک دارای کانال ها و جزایر متعددی بوده که قطعا تجربه متفاوتی را برایتان خواهد داشت. کانال را از قایق های ونیزی آذین کرده اند و نمایی فوق العاده به محیط بخشیده است.

پارک ونیز در تور باکو

 ویزای توریستی آذربایجان

کشور آذربایجان بسته به اهداف و مقاصد ورود و مدت اقامات مسافران خود انواع ویزاها را صادر می کند. ویزای عادی، ویزای یکبار ورود، ویزای کثیرالورود، ویزای دیپلماتیک یا خدمت آذربایجان، ویزای ترانزیت، ویزای توریستی، ویزای فرودگاهی آذربایجان، ویزای تجاری آذربایجان و ویزای تحصیلی می باشد.
ویزای توریستی جمهوری آذربایجان برای هر فرد به مدت 3 ماه تا 1 سال اعتبار داشته و شخص می تواند با هر دلیلی به آذربایجان سفر کند. علاوه براین شما می توانید یک ویزای تک ورودی و یا یک ویزای دو نفره به مدت 3 ماه یا یک ویزای چند ساله را درخواست نمایید.

مدارک ویزای آذربایجان

• فرم تکمیل شده (درخواست اخذ ویزا)
• اصل و کپی گذرنامه ( مدارک مورد نیاز جهت عبور از مرز)
• دو قطعه عکس 3*4

• کپی گواهی بیمه پزشکی
• فیش واریزی مبلغ واریزی ویزا
• دعوتنامه تکمیل شده

در مورد تتور گرجستان این مقاله بخوانید