برنامه گشت روز دوم در سفر به رم

کلوسئوم

لیو پرواز

جاهای دیدنی رم در روز دوم 

در کنار جاذبه های تاریخی و فرهنگی شهر رم ، نباید مراکز خرید و جاهای تفریحی این شهر بزرگ و زیبا را از دست بدهید. ولی بعلت مدت کم تور رم که معمولا” دو تا سه روز بیشتر نمی باشد ،امکان بازدید از همه جا میسر نیست. پس شما می‌توانید لیستی از جاهای دیدنی و توریستی شهر رم را تهیه کنید و براساس میل وعلاقه خود و مدت زمانی که در شهر رم می‌مانید، برای خود برنامه ریزی کنید. در ادامه به معرفی تعدادی دیگر از مکان‌های دیدنی شهر رم که در تور ایتالیا بازدید از آنها را نباید از دست بدهید، می‌پردازم.

 

کلوسئوم (Colosseum)

اولین مقصد ما یکی از شناخته شده ترین جاذبه های ایتالیا و حتی جهان است؛یک آمفی تئاتر باستانی متعلق به قرن اول میلادی که ساخت آن نزدیک به 30 سال زمان برده است.کلوسئوم یا آمفی تئاتر فلاویان به نوعی جد استادیوم های ورزشی امروزی است و رومیان باستان برای تماشای مسابقات میان گلادیاتورها یا مراسم اعدام مجرمان در آن جمع می شده اند. این آمفی تئاتر با در دوران اوجش ظرفیت 50 هزار نفری داشته است و ساخت آن از شاهکارهای مهندسی دوران باستان است. برای رسیدن به این جاذبه و تماشای بزرگترین آمفی تئاتر باستانی کافیست به ایستگاه مترو کلوسئوم بروید.البته پیشنهاد ما این است که بلیت بازدید از کلوسئوم را قبل از بازدید به صورت آنلاین خریداری کنید .

 

کلوسئوم
کلوسئوم-لیو پرواز

طاق پیروزی کنستانتین (Arch of Constantine)

از دیگر جاهای دیدنی شهر رم که در فاصله کمی نسبت به کلوسئوم قرار دارد، بنای مرمرین طاق پیروزی کنستانتین می‌باشد. این بنا به افتخار پیروزی امپراتور کنستانتین ساخته شده است، بزرگترین و مشهورترین طاق نصرت روم باستان است. این طاق بر سر راهی ساخته شده است که طبق یک سنت دیرینه، امپراتوران رومی در صورت پیروزی در جنگ از آن وارد می شده اند. اما نکته مهمتر درباره طاق پیروزی کنسانتین اینست که این بنا از آخرین ساخته‌های متعلق به دوران باستان است و پس از آن دوران روم باستان به قرون وسطی تغییر می کند.پس از بازدید از طاق پیروزی کنسانتین، خیابان Via dei Fori Imperiali را ادامه دهید تا به مقصد بعدی گشت روز دوم برسید.

 

طاق کنستانتین از جاهای دیدنی رم
طاق کنستانتین-لیو پرواز

فروم رومی (Roman Forum)

یکی دیگر از جاهای دیدنی شهر رم که محوطه وسیعی که امروزه پر از خرابه ها و آثار تاریخی است، روزگاری قلب تپنده روم باستان بوده است.فروم رومی یکی از بزرگترین بازارهای شهر رم بوده و روزانه شاهد عبور مرور مردمان روم باستان و برگزاری مراسم هایی مانند سخنرانی های عمومی، جشن هایپیروزی،محاکمه متهمان و… بوده است.فروم رومی در دره ای میان دو تپه پالاتین و کاپیتول قرار دارد.این مجموعه از مهمترین آثار تاریخی شهر رم است که آثاری از قرن های متمادی و دوران های مختلف امپراتوری روم را در بر دارد.

رم قدیم ایتالیا
رم قدیم ایتالیا-لیو پرواز

ستون تراژان (Trajan’s Column)

از دیگر مکان‌های دیدنی شهر رم، ستون مرمری با ارتفاع 38 متر یادگار پیروزی امپراتور تراژان است و روی بدنه آن تصاویری مربوط به نبرد تراژان و رومی ها با داسیایی ها نمایش داده شده است. نکته جالب درباره این ستون این است که ستون به صورت تو خالی ساخته شده است و درون آن پلکانی برای رسیدن به بالای ستون وجود دارد. امروزه مجسمه ای برنزی از سنت پیتر بالای ستون تراژان قرار دارد که متعلق به سال ۱۵۸۷ است اما پیش از مجسمه خود امپراتور تراژان بر بالای این ستون خودنمایی می کرده است. همچنین برخی بر این باورند که این ستون یادبود تراژان پس از مرگش نیز بوده و خاکستر او در گلدانی طلایی در پایه این ستون نگهداری می شده است. پیشنهاد می کنم در صورتی‌که دوست دارید آشپزی و غذاهای ایتالیایی را تجربه کنید،پس از بازدید ستون تراژان به محله Rione Monti بروید تا در کافه ها و رستوران های آن علاوه بر استراحت، طعم لذیذ ایتالیا را نیز تجربه کنید.

ستون تراژان از جاهای دیدنی شهر رم
ستون تراژان-لیو پرواز

میدان ونیز و بنای یادبود ویکتور امانوئل دوم (VENICE PLAZA & Il Vittoriano)

پس از استراحت می توانید به میدان ونیز بروید تا از بنای یادبود ویکتور امانوئل دوم بازدید کنید.این بنای باشکوه در سال 1885 به افتخار یکپارچه شدن ایتالیا و ویکتور امانوئل دوم، اولین پادشاه ایتالیای متحد ساخته شده است. این بنا با الهام از معماری باشکوه دوران هایمختلف ایتالیا طراحی شده است و امروزه محلی برای ادای احترام به سربازان گمنام ایتالیایی است؛پس حتما در نظر داشته باشید که مکانی پر اهمیت برای مردم ایتالیاست.همچنین می توانید با آسانسوری که در کنار این یادبود تعبیه شده است به بالای آن بروید و از نمای زیبای شهر رم لذت ببرید و تصاویر زیبایی بگیرید.

 

یادبود امانویل از جاهای دیدنی رم
یادبود امانویل-لیو پرواز

تپه کاپیتول (Capitoline Hill)

مقصد آخر گشت روز دوم سفر به رم، یکی از مهمترین مراکز تاریخ رم است.

تپه کاپیتول از دوران ابتدایی تاریخ روم از اهمیت بالایی برخوردار بوده است و از منظر مذهبی و سیاسی آن را به آکروپلیس یونان تشبیه می کنند. در ابتدا وارد میدان آراکوئلی (Piazza d’Aracoeli) خواهید شد و پس از عبور از پله های کوردوناتا (Cordonata) به میدان اصلی تپه کاپیتول خواهید رسید (Piazza del Campidoglio). این میدان زیبا توسط هنرمند مطرح دوران رنسانس، میکل آنژ ساخته شده است و دورتادور آن ساختمان‌هایی است که هر کدام زیبایی خیره کننده ای دارند. اما در میان این میدان، یک کپی از مجسمه برنزی امپراتور مارکوس اورلیوس قرار دارد. اصل این مجسمه در موزه کاپیتول (در حاشیه میدان) نگهداری می‌شود که پیشنهاد می کنیم حتما به تماشای این موزه بروید، زیرا اولین موزه عمومی دنیاست

 

تپه کاپیتول از جاهای دیدنی رم
تپه کاپیتول-لیو پرواز

رم از جمله شهرهایی است که شاید بازدید از تمام جاذبه ها و تماشای تمام زیبایی های آن روزها و ماه ها زمان ببرد.اما برای گردشگرانی که قصد دارند در کمترین زمان جاذبه های اصلی پایتخت ایتالیا را ببینند،پیشنهاد ما برنامه ریزی گشت 3 روزه است تا بتوانند در حد امکان از زیبایی های این شهر تاریخی لذت ببرند.

میدان اسپانیا و پله های اسپانیانی (Piazza di Spagna و Spanish Steps)

از جاهای دیدنی دیگر در سفر به رم ، میدان اسپانیا و پله های اسپانیایی معروف می باشد. (می توانید از ایستگاه مترو Spagna استفاده کنید). میدان اسپانیا و پله های اسپانیایی از دیرباز یکی از جاذبه ها و مراکز اصلی تجمع رم بوده است. این میدان زیبا به دلیل قرارگیری سفارت اسپانیا در کنار آن به میدان اسپانیا مشهور شده است و فواره بارکاسیا (Barcaccia) در میان آن قرار دارد. اما عمده شهرت این میدان بدلیل پلکانی با 135 پله است که میدان اسپانیا را به میدان و کلیسای زیبای ترینیتا دی مونتی (Trinità dei Monti) متصل می کند.

پله های اسپانیا در جاهای دیدنی رم
پله های اسپانیا-لیو پرواز

فواره تروی (TREVI FOUNTAIN)

پس از عبور از پله های اسپانیایی، مسیر خود را در خیابان Via dei Condotti ادامه دهید تا بخشی از فروشگاه های معروف رم را تماشا کنید و در صورت تمایل از آنها خرید کنید. پس از بازدید از این خیابان راه خود در خیابان Via del Corso ادامه دهید تا به یکی از معروف ترین جاذبه های رم برسید؛ زیباترین و بزرگترین فواره شهر رم، شکوه و زیبایی این فواره در نگاه اول شما را مبهوت خواهد کرد. فواره تروی 26 متر ارتفاع و 20 متر عرض دارد و مجسمه نپتون، خدای دریاها، در میان آن به تصویر کشیده است. طبق یک باور قدیمی، اگر در حالیکه پشت به فواره ایستاده اید یک سکه با دست راست خود به درون فواره بیاندازید، دوباره به رم باز خواهید گشت.تخمین زده می شود روزانه حدود 3000 یورو توسط گردشگران به همین طریق در فواره تروی انداخته می شودکه این سکه ها صرف امور خیری می گردد.

فواره تروی از جاهای دیدنی ایتالیا
فواره تروی- لیو پرواز

پانتئون (PANTHEON)

پس از لذت بردن از زیبایی فواره تروی و گرفتن تصاویر زیبا،مسیر خود در Via del Corso را ادامه دهید تا به یکی از شاهکارهای معماری دوران باستان برسید.بنای پانتئون با گنبد زیبای خود در کنار کلوسئوم یکی از نمادهای دوران روم باستان و سالم ترین ساختمان از آن دوران است.پانتئون در ابتدا معبدی برای پرستش تمام خدایان رومی بوده استکه بعدها به عنوان اولین معبد رومی به یک کلیسا تبدیل شده است.اما برای تکمیل شدن شگفتی پانتئون، باید وارد آن شوید.برخلاف نمای بیرونی خشک پانتئون، درون این بنا پر از زیبایی و ظرافت است.وجود تزئینات و مجسمه های مرمری به همراه نوری که از حفره نورگیر سقف گنبد به داخل تابیده می شود،ابهت و زیبایی این بنا را دو چندان خواهد کرد.

پانتبون معبد در رم
پانتبون-لیو پرواز

محله تراستور (Trastevere)

بعد از بازدید از پانتئون می توانید به محله تراستور در غرب رودخانه تیبر و جنوب واتیکان بروید.تراستور زمانی یکی از محلات معمولی شهر رم بوده است اما امروزه از محلات گرانقیمت به حساب می‌آید.بازدید از محله تراستور تجربه ای متفاوت خواهد بود زیرا این بخش هنوز حالت سنتی خود را حفظ کرده است و با قدم زدن در معابر آن می توانید فرهنگ اصیل رمی را جستجو کنید. اما برای تماشای یک منظره شگفت انگیز از شهر زیبای رم، به شما پیشنهاد می کنیم به بالای تپه جانیکولوم (Janiculum) بروید و از بالای دومین تپه مرتفع رم، برای آخرین بار به تماشای این شهر زیبا مشغول شوید. همچنین پیشنهاد می کنیم به عنوان حسن ختام سفر به رم، در یکی از رستوران های متعدد محله تراستور یک غذای ایتالیایی اصیل را تجربه کنید.

لیو پرواز
لیو پرواز مجری تور ایتالیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *